Ознака: Жарко Караџовски

Науката или политиката одлучуваат за мерките?

СЕКОЈДНЕВНО РАСТЕ БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ, КАДЕ ЛЕЖИ ОДГОВОРНОСТА Во екот на здравствената криза во Србија, кон средината на април, првиот човек на тамошниот кризен штаб за...

Новите случаи се врзани со собир и прослава на 24 и...

Министерот за здравство, Венко Филипче, претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен Зибери, денеска одржаа...

Караџовски: Да ги сфатиме мерките за носење заштитна опрема, основата во...

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски вели дека не му се пријатни нападите во медиумите ниту нему, ниту на неговата фамилија. На...

Караџовски: Сите сме потенцијална жртва на вирусот

Топлото време не го убива вирусот, а за оние кои не веруваат дека постои, епидемиологот Жарко Караџовски препорача да се стават во улога на...

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила да препорача укинување или...

Караџовски: Во некои подобри времиња ќе се испита од кога коронавирусот...

Голем број прашања се покренаа околу тоа дали коронавирусот бил присутен во земјава уште пред да биде детектиран првиот случај на заболен од ковид-19,...

Караџовски: Се зголемува бројот на заболени од морбили

Двојно е зголемен бројот на заболени од морбили. Од 2 февруари до денеска се регистрирани 58 новозаболени од кои 54 се од Скопје, двајца заболени...