Ознака: жариште

По Индија, Африка е потенцијално жариште на ковид-19

Светот се соочува со нова опасност од неконтролирано ширење на епидемијата на коронавирусот, а африканскиот континент, кој има приближен број жители како и Индија...

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1 е во Канада

Најголемото жариште на опасниот бразилски сој П1, што однесе десетици илјади животи во Бразил, се наоѓа во канадскиот скијачки центар Вистлер, во Британска Колумбија,...

Австриски Тирол стана жариште на јужноафриканскиот вид

Австрија ќе добие дополнителни 100.000 дози од вакцината на „Фајзер“ против ковид-19. Овие дози ќе служат за да се вакцинираат возрасните во алпскиот регион Тирол,...

Се шири четврт ковид-бран во Хонгконг

Хонгконг, соочен со четвртиот бран на ковид-19, се обидува да го спречи ширењето на вирусот, откако една болница стана жариште на инфекцијата. Во карантин се...

Корона-жариште во Белгија: Заобиколете го Антверпен

Во последната недела од јули Белгија дневно регистрира просечно 328 новозаразени со коронавирус. Бројот на заразени со вирусoт ковид-19 во Белгија изнесува 32 заразени на...

Свети Николе станува ново жариште, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на коронавирусот во земјава. Двете фабрики...

Расте бројот на нови случаи поврзани со пазарот во Пекинг

Кина денес објави значително зголемување на новите случаи на коронавирус. Во последните 24 часа потврден е 21 нов случаj, од кои 17 се во...

Седум скопски општини со троцифрени бројки на активно заразени лица

Скопје и понатаму е најголемо жариште на заразени со ковид-19, а само денеска 96 лица од 185-те новозаразени се жители на главниот град. Во Скопје...

Во Англија затворена фабрика за месо, станала жариште за коронавирусот

Фабрика за преработка на месо во Западен Јоркшир е затворена поради локално ширење на коронавирусот. Оваа е трета фабрика во Велика Британија која е затворена,...

Во Пекинг откажани повеќе од илјада летови поради новото жариште

Два аеродрома во Пекинг денеска откажаа повеќе од илјада летови, поради новата појава на коронавирус во кинеската престолнина, јавуваат официјални медиуми. Во 9 часот наутро,...