Ознака: Жан Клод Јункер

Јункер: Секој национализам води кон војна

Секоја форма на национализам води кон војна и затоа треба да направиме се што е во наша моќ да се справиме со национализмот и...

Јункер: Не му судете на Маркс врз основа на злосторствата на...

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека не би требало да му се суди на Карл Маркс врз основа на злосторствата кои...

Јункер ја повика Белгија да им даде државјанство на Британците вработени...

Белгија треба да покаже великодушност кон членовите на персоналот на ЕУ, кои се британски државјани и аплицирале за белгиско државјанство поради Брегзит, изјави денеска...

Јункер: Преговорите со Македонија и Албанија ќе траат долго

Одлуката на Европската комисија да предложи Македонија и Албанија да ги почнат преговорите за приклучување кон ЕУ, не значи дека овие преговори ќе почнат уште...

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска...

Нова бриселска афера поврзана со Жан Клод Јункер

Вртоглавото искачување на Германецот Мартин Зелмаер до позицијата главен секретар на Европската комисија (ЕК) е во фокусот на интересирањето на евробирократите во Брисел. Она...

Јункер: За Британија е подобро јас да сум британски премиер

Шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, порача дека за Британија би било подобро доколку тој ја замени Тереза Меј на премиерското место. Запрашан...

Брисел трасира, Коѕијас ќе ги утврдува црните точки на патот кон...

Зголемената динамика на посети и средби на високи европски функционери со државниот врв, но и упатените пораки, каква што беше таа на шефот на...