Ознака: Жан Клод Јункер

Ќе остане ли „Газпром“ најголем снабдувач на Европа со гас?

„Газпром“ минатата година во Европа доставил 190.000 милиони кубни метри гас, во вредност од 37 милијарди долари Средбата што неодамна ја остварија претседателот на САД,...

САД и ЕУ се договорија – избегната трговска војна

Трамп порача дека двете страни сакаат да се стремат кон „нула царини, нула нетарифни бариери и нула субвенции“ во трговската размена на индустриски стоки, со...

Разговори Трамп-Јункер за идните трговски односи на ЕУ и САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Вашингтон се сретна со првиот човек на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на разговори за идните трговски односи меѓу...

Јункер обвинет дека не ги спречил лоби активностите на неговиот претходник...

Правобранителката на Европската унија, Емили О'Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале откако претходниот прв човек на...

Десет илјади граничари ќе ја чуваат ЕУ од мигранти

Со 10.000 полицајци на Фронтекс, ЕУ планира да ги заштити своите граници од надворешно влијание и со тоа да го зголеми нивото на безбедност...

Неизвесен датумот на средбата на Јункер и Трамп за царините

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер треба да се сретне со претседателот на САД, Доналд Трамп за да разговорара за американските царини за увоз...

Лидерите на ЕУ единствени за договорот со Техеран

Лидерите на членките на Европската Унија, кои се собраа на работна вечера во Софија, се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот...

Јункер: Да вложиме напори за опстојување на иранскиот нуклеарен договор

Претседателот на Европската комсија, Жан-Клод Јункер изјави дека треба да се вложат сите напори за опстојување на Договорот за иранската нуклеарна програма и покрај...

ЕК бара ОН да назначи специјален претставник за безбедност на новинарите

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека на денешната средба во Брисел со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предложил Светската организација да...

Јункер: ЕУ треба да ја преземе лидерската улога од САД

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека САД со Доналд Трамп изненадувачки брутално се откажуваат од мултилатералните односи и пријателската соработка. Јункер по...