Ознака: Жан Клод Јункер

Јункер: Романија не знае што значи да се претседава со ЕУ

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер изрази сомневање дека романската Влада знае што значи да се претседава со Европска унија во следните шест месеци. –...

ЕК ќе ја разгледа можноста за изземање на компаниите од Македонија...

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива на премиерот Заев...

Меј и Јункер постигнаа напредок за планот по Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на средбата во Брисел постигнаа напредок во врска со планот за идните односи меѓу...

Јункер: Европа мора да остане засолниште за сите прогонети

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, кој е во дводневна посета на Тунис со државниот врв, не одговори дали разговарал со туниските власти...

Иселувањето е поголема опасност за Балканот отколку војна

Ако ЕУ и нејзините земји-членки не успеат да сфатат дека нивната стратегија за проширување не може да ги инспирира граѓаните од земјите на Западен...

Јункер: За Орбан нема повеќе место во Европската Народна Партија

Во интервју за францускиот весник „Ле Монд“, претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој доаѓа од редовите на Европската Народна Партија (ЕПП), смета дека...

Јункер: Се надевам на договор за Брегзитот во текот на ноември

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска изјави дека е целосно посветен на успешно завршување на преговорите за истапувањето на Велика Британија од ЕУ...

Италија ќе го тужи Јункер за финансиска штета?

Реакцијата на италијанскиот вицепремиер Матео Салвини следува откако коментарите на шефот на ЕК доведоа до пад на вредноста на акциите на италијанските банки и...

ЕУ мора да биде посилен глобален играч

Европа покажа дека може да извезува стабилност. Го сторивме тоа со успешните проширувања на ЕУ, но мора повеќе да се направи. Мора да најдеме единство...

Победоносните отстапки на Трамп

Дали Доналд Трамп ќе отстапи од трговската војна со Кина или ќе победи? Одговорот е дека најверојатно двете работи ќе се случат. Карактеристичната секвенца...