8.9 C
Skopje
11.11.2019 - 22:12

Ознака: Жан Клод Јункер

Јункер: Неприфатливо е Туск да се споредува со Хитлер и Сталин

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека целосно неприфатливи се споредбите на официјалниот претставник на ЕУ, Доналд Туск, со Јосиф Сталин и...

Јункер: Ќе се бориме против „лажните вести“ во кампањата за евроизборите

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер вети дека Брисел ќе ги отстрани сите „лажни вести“ во текот на предизборната кампања за изборите за Европскиот...

Јункер: И натаму постои ризик од брегзит без договор

И натаму постои загриженост дека Велика Британија би можела да ја напушти Европската унија без договор, предупреди претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Тој...

Нов скандал на Јункер, за малку ќе ја запалеше првата дама...

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер речиси за малку ќе ја запалел Џенет Кагаме, првата дама на Руанда. Инцидентот се случил на церемонија на одбележување...

Брисел попушта под притисокот на Тереза Меј

По долги натегања и неизвесност, британската премиерка Терезија Меј успеа да ја наговори Европската Унија на промени во договорот за брегзит и тоа оние...

Противници на Орбан испишаа свои пораки на плакатите против Јункер

Стотици постери во рамки на кампањата на унгарската Влада против претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и милијардерот Џорџ Сорос беа преправени од група...

Јункер: Европската перспектива на Западен Балкан е прашање на војна или...

Земјите од Западен Балкан треба да имаат вистинска перспектива за членство во Европска Унија, бидејќи во спротивно постои ризик од враќање во 1990-тите, изјави...

Јункер бара исклучување на партијата на Орбан од ЕПП

Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес би требала да ја напушти Европската народна партија (ЕПП), изјави синоќа претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер,...

Меј и Јункер денеска во Брисел ќе разговараат за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј денеска ќе отпатува во Брисел за да „добие информација од прва рака за последните случувања околу брегзит“ од претседателот на...

Еврокомисијата со остар одговор на нападите на Владата на Орбан

Реагирајќи на новата кампања на унгарската влада против ЕУ, во која директно е нападнат претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, извршното тело на Унијата...