18.8 C
Skopje
26.4.2019 - 12:13

Ознака: Жан Клод Јункер

Тереза Меј на нови разговари со Јункер и со лидерите на...

Британската премиерка Тереза Меј во текот на следната недела во Брисел ќе разговара со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Таквиот потег доаѓа по...

Јункер: ЕУ не е расположена за нови преговори за Договорот за...

ЕУ не е расположена за нови преговори за Договорот за истапување на Велика Британија од Унијата, што Владата во Лондон го постигна со Брисел,...

Јункер и Хан повикаа на решавање на актуелните прашања во БиХ

Претседателот и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ, денеска во Брисел ги информираа лидерите на Европската...

Јункер: Мерките на ЕУ за увоз на челик нема да ја...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го информираше денеска со писмо српскиот претседател Александар Вучиќ дека предложените заштитни мерки на ЕУ за увоз на...

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го...

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање...

Јункер и Меј повторно ќе разговараат телефонски оваа недела

Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, и британската премиерка, Тереза Меј, ќе остварат телефонски разговор во текот на неделата за Брегзит, информираа портпаролските...

Јункер: ЕУ не се обидува да ја задржи Велика Британија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека Брисел не се обидува да ја задржи Британија во ЕУ и сака да почне да разгледува...

Јункер: Романија не знае што значи да се претседава со ЕУ

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер изрази сомневање дека романската Влада знае што значи да се претседава со Европска унија во следните шест месеци. –...

ЕК ќе ја разгледа можноста за изземање на компаниите од Македонија...

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива на премиерот Заев...

Меј и Јункер постигнаа напредок за планот по Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј и претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на средбата во Брисел постигнаа напредок во врска со планот за идните односи меѓу...