22.9 C
Skopje
21.10.2019 - 20:14

Ознака: Жан Клод Јункер

Јункер: Одлуката за Македонија и Албанија е историска грешка

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер на прес-конфернецијата по завршувањето на дводневниот Самитот на ЕУ во Брисел рече дека не отворањето на пристапните...

Јункер-Џонсон: Дојде моментот за брегзит и за нови односи меѓу Лондон...

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и британскиот премиер Борис Џонсон во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ,...

ЕУ ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел...

Приоритетите на новата европска комисија

Еден од главните приоритети на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен е иницијативата за јакнење на европската демократија. За да го зацврсти...

Продолжуваат тензичните разговори за наследник на Јункер

Лидерите на Европската Унија, кои и понатаму се поделени околу тоа кој треба да ги добие највисоките функции во Унијата, ги продолжија тензичните преговори...

Јункер првпат во посета на Хрватска пред истекот на мандатот

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер доаѓа во прва официјална посета на Хрватска, пред истекот на неговиот мандат. Како што јавуваат хрватските медиуми, тој за...

Битка за најважните функции во ЕУ

По изборите, Германија и Франција се судрија за челната функција во ЕУ, претседателството со Европската комисија. Двете најмоќни членки не можат да се согласат...

Можен судир меѓу европските лидери за избор на наследник на Јункер

Европските лидери се собраа во Брисел да преговараат за тоа кој би требало да ги предводи клучните институции на ЕУ во наредните пет години,...

Јункер стравува од влијанието на екстремната десница во ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека е загрижен оти екстремните политички сили, особено екстремната десница, би можеле да добијат поголемо влијание...

Јункер: Неприфатливо е Туск да се споредува со Хитлер и Сталин

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека целосно неприфатливи се споредбите на официјалниот претставник на ЕУ, Доналд Туск, со Јосиф Сталин и...