Ознака: жална вест

Почина актерот Мустафа Надаревиќ

По долго боледување, денеска во Загреб почина актерот Мустафа Надаревиќ. Тој е роден во 1943 година во Бања Лука. Дипломирал на Академијата за драмски уметности...

Не знам литературно македонски, ама лафум гивгилијски

Во спомен на глумецот Иван Бекјарев Иван Бекјарев или Беќарев, како што е името на неговото семејство во Гевгелија, почина вчера во Белград во 75-та...

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84-та година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, политичар, претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник со долгогодишен стаж во Собранието....

Почина пејачот Кичо Слабинац

Хрватскиот музичар Крунослав Кичо Слабинац почина утрово на 77-годишна возраст во загрепската болница, каде се лекувал од крајот на јули. Тој бил подложен на операција...

Почина Панде Манојлов, поранешниот директор на „Битолски весник“

Денеска, по кратко боледување, на 72-годишна возраст почина писателот и поранешен директор на „Битолски весник“, Панде Манојлов. Манојлов беше во два мандати директор, главен и...

Битолчани му оддават почит на Златко Неделковски

Спортска легенда на Битола, кунг фу мајсторот Златко Неделковски, кој вчера попладнето ненадејно почина, замина во легендите. На Светонеделските гробишта во Битола денеска пред...

Почина Пол Матерс, поранешниот басист на групата „Еј-Си/Ди-Си“

Почина Пол Матерс, басист на легендарната група „Еј-Си/Ди-Си“, кој се придружил на бендот во 1975 година, пренесува „Дејли мејл“. Тој се приклучил како замена на...

Ин мемориам Владимир Пановски

Вчера во Скопје ненадејно почина Владимир Пановски (74), претседателот на Скијачката федерација на Македонија. Пановски долго време беше присутен во македонскиот спорт, пред сѐ, како...

Основачот на модниот бренд „Кензо“ почина од ковид-19

Јапонскиот моден дизајнер, Кензо Такада, познат по своите шарени цветни принтови, елементи од џунгла и слободоумна естетика,  почина на 81-годишна возраст, пренесува „Асошијетед прес“....

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски, почина на 73-годишна возраст по кратко боледување. Неговиот погреб се одржа денеска на градските гробишта Бутел во...