Ознака: жална вест

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи се збогуваат од човекот кој...

Почина писателот Миле Неделкоски

На 85-годишна возраст, вчера почина писателот Миле Неделкоски – поет, романсиер, раскажувач, драматург. Роден е на 25 ноември 1935 година во Прилеп. Член на...

Почина Атанас Ковачевски

Ненадејно почина портпаролот на ЕВН, Атанас Ковачевски. Тој на јавноста ѝ беше познат од ТВ-екраните како новинар во Канал 5 и во МРТВ, а во...

Ин мемориам Сергеј Божиќ – Цегер

Збогум легендо, почивај во мир Почина Сергеј Божиќ-Цегер, член на одбојкарскиот тим на Вардар, кој во 1976 година го освои шампионатот на СФР Југославија и...

Врвен музичар, народен водител, човек, другар…

Колегите и пријателите во спомен на Драган Вучиќ Колеги, пријатели и почитувачи на познатиот македонски музичар, композитор и телевизиски водител, Драган Вучиќ (65), по веста...

Естрадата и пријателите се простуваат од Драган Вучиќ

Македонската сцена се простува од водителот, пејач и композитор Драган Вучиќ, по неговата смрт на Инфективната клиника како последница на коронавирусот. Многумина познати личности...

Почина познатиот македонски композитор и водител Драган Вучиќ

Утринава, на Инфективната клиника во Скопје почина познатиот македонски музичар, композитор и телевизиски водител Драган Вучиќ (65). Тој, за жал е првата жртва на вирусот...

Боливудскиот актер Риши Капур ја загуби битката со леукемијата

Индискиот актер Риши Капур, дел од најпознатото семејство во Боливуд, почина на 67-годишна возраст по боледувањето од леукемија, објавува „Ју-ес-еј тудеј“. - Риши Капур си...

Боливуд се простува од Ирфан Кан, ѕвездата на „Милионер од калта“

Ирфан Кан, познат по улогите во „Милионер од калта“, „Животот на Пи“ и „Светот Јура“, почина на 53-годишна возраст, пренесува Би-би-си. Кан починал во болница...

Почина композиторот Томе Манчев

Синоќа ненадејно почина истакнатиот македонски композитор проф. д-р Томе Манчев. Томе Манчев беше истакнат композитор, педагог, музички писател, истражувач и општествен деец. Роден е во...