Ознака: жалба

Одбиена жалбата на Навални, судот ја потврди затворската казна

Рускиот опозиционер Алексеј Навални ќе одлежи нешто повеќе од две и пол години затвор откако градскиот суд во Москва денеска ја одби неговата жалба...

Јавното обвинителство ќе поднесе жалба по пресудата за сообраќајката кај „Млечен“

Од Јавното обвинителство информираат дека по реакциите на оштетената и на јавноста за изречената казна за случајот со сообраќајната несреќа во 2018 година кај...

Ел Чапо се жали дека судењето било неправедно

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман (63), попознат како Ел Чапо, поднесе жалба против доживотната казна затвор изречена пред една година, тврдејќи дека судењето било неправедно,...

Вангеловски правосилно разрешен од функцијата

Жалбениот совет при Врховниот суд ја одби жалбата на поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, за негово разрешување од судиската функција и од функцијата...

Катица Јанева останува во куќен притвор, Апелација ѝ ја одби жалбата

Одбиена е жалбата на Катица Јанева со која бараше Апелациониот суд да ја ослободи од куќен притвор за да се брани од слобода. Судискиот совет...

СЕММ: „Нова Македонија“ целосно ги испочитувала етичките и професионалните стандарди...

Советот за етика при медиумите во Македонија (СЕММ) ја отфрли жалбата на ХЕРА како неоснована Во согласност со законските одредби и во согласност со членот...

Обжалена одлуката за замена на притворот на две лица за сообраќајката...

Скопското основното јавно обвинителство поднесе жалба на решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое притворот за две лица обвинети за...

На Борче Ристевски му претстои нова битка со австралиското судство

Борче Ристевски се соочува со можноста за продолжување на неговата затворска казна поради најавената жалба на пресудата од страна на обвинителство, чие поднесување до...

Кардиналот Џорџ Пел поднесе жалба на пресудата за педофилија

Кардиналот Џорџ Пел поднесе жалба до највисокиот суд во Австралија на пресудата со која е осуден за педoфилија. Врховниот суд на државата Викторија претходно ја...

Вангеловски по разрешувањето има рок од осум дена да поднесе жалба

Довчерашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, во рок од осум дена може да поднесе жалба за неговото разрешување од позицијата. Одлуката за негово...