4.2 C
Skopje
30.11.2020 - 0:05

Ознака: жаир болсонаро

Болсонаро: Коронавирусот можеби е биолошко оружје, заклучувањето на државите е лудо

Пандемијата на ковид-19 може да биде резултат на истекување на вештачки произведен вирус од воена лабораторија, рече бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за време на...

Во Амазонија букнаа над 1.000 пожари за едно деноноќие

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во бразилскиот регион Амазонија продолжува да расте. Во девет бразилски држави кои граничат со Амазонија, бројот на пожари...

Болсонаро и на третото тестирање е позитивен на корона

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е позитивен на коронавирус и на третото тестирање. Присуството на вирусот за првпат му беше потврдено на 7 јули, а тој...

Во Бразил над 35 илјади нови случаи

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот на пандемијата се заразиле 1.839.850...

Болсонаро се сомнева дека е заразен додека вирусот се шири низ...

Во Бразил, во последните 24 часа потврдени се 39.483 новозаразени од коронавирус и 1.141 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство. Со ова, вкупниот број заразени...

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од...

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус. Бразил ги отстрани податоците за...

Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на пијалок и хот-дог ,...

Додека другите аплаудираат од терасите, Бразилците протестираат

Автор: Том Филипс Гардијан Едни вооружени со тавчиња, а други само со својот глас. Незадоволните граѓани од прозорците и терасите секоја вечер викаат „надвор Болсонаро“, тропајќи...

Трамп за Болсонаро: Го сакаат во Бразил, а го сакаме и...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги пофали односите на САД и Бразил откако шеф на државата е Жаир Болсонаро, но одби да каже дали ќе...

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф Гебелс. Министерот Роберто Алвим за...