Ознака: жаир болсонаро

Додека другите аплаудираат од терасите, Бразилците протестираат

Автор: Том Филипс Гардијан Едни вооружени со тавчиња, а други само со својот глас. Незадоволните граѓани од прозорците и терасите секоја вечер викаат „надвор Болсонаро“, тропајќи...

Трамп за Болсонаро: Го сакаат во Бразил, а го сакаме и...

Американскиот претседател Доналд Трамп ги пофали односите на САД и Бразил откако шеф на државата е Жаир Болсонаро, но одби да каже дали ќе...

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф Гебелс. Министерот Роберто Алвим за...

Бразилските евангелисти ја менуваат политиката, проповедајќи ја револуцијата на Болсонаро

Автор: Мајкл Стот Фајненшл тајмс Многу религии на верниците им велат дека има живот по смртта, но благословите се делат многу побрзо во  на царството божјо...

Теориите на заговор на Болсонаро го „изгореа“ и Ди Каприо

За досега незабележаните пожари кои гореа во Амазонија во август, беа посочувани неколку виновници - фармерите кои ја расчистуваат земјата за да одгледуваат стока,...

Болсонаро воведе забрана за палење шуми во Бразил

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, воведе забрана за палење шуми заради добивање земјоделско земјиште и истата ќе трае два месеца. Ова би требало да придонесе...

Макрон до Болсонаро: Не можеме да дозволиме сè да уништите

Бразилското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека пожарите во Амазонија, кои траат 17 дена, сѐ уште не се ставени под контрола. Во меѓувреме се огласи...

Болсонаро ја одби понудената помош од Г7 за пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, ја одби помошта на лидерите на Г7 во борбата против пожарите во Амазонија, нарекувајќи ја колонијалистички акт. Претходно, францускиот претседател Емануел...

„Љубовта“ кон Амазонија го направи Болсонаро најомразен светски лидер

Бразилскиот претседател Жаир Болсанаро тврди дека ја сака Амазонија, но неговите политики прикажуваат поинаква слика. Амазонската дождовна шума гори и изумира бргу секојдневно, губејќи...

Зошто Бразилците не би ги палеле своите дрвја?

Маската на заштитниците на животната средина повремено паѓа. И тогаш добиваме увид во елитистичкото и авторитативно движење кои се кријат под „зелената фасада“. Хистеријата...