Ознака: ЕХФ

Македонија пред тежок двомеч против силната Норвешка

Норвежанките, предводени од исландскиот селектор Торир Хергеирсон, во Скопје нема да допатуваат во најсилниот состав РАКОМЕT – ДЕНЕСКА И В НЕДЕЛА ВО ЕВРОКУПОТ НА ЕХФ Женската...

Македонките некомплетни и против фаворизираната Норвешка

Ракометарките ги почнаа мини-подготовките, а селекторот Љубомир Савевски не ќе може да смета на неколку стандардни репрезентативки РАКОМЕT - ЕВРОКУП НА ЕХФ Женската ракометна репрезентација на...

Савевски го објави списокот за дуелите со Норвешка

РАКОМЕТ - ЕХФ-НЕДЕЛА Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, го објави списокот на повикани ракометарки за претстојните натпревари против актуелниот светски првак...

Македонија комплетна на тест-дуелите со Израел

РАКОМЕТАРИТЕ ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАСТАП НА ЕП 2022 Во СЦ „Борис Трајковски“ покрај уигрување на техничко-тактички варијанти и анализа на противниците во групата, црвено-жолтите...

Савевски повика 19 ракометарки за мечевите со Србија

НЕДЕЛА НА ЕХФ Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, го соопшти списокот со 19 ракометарки (и девет резерви), за претстојниот собир во...

ЕХФ ги одреди правилата за игра

ВО ПРЕСРЕТ НА НОВАТА СЕЗОНА Вакцинирани, оздравени или тестирани се условите за учество во новата натпреварувачка сезона. Доколку мерките воведени на локално ниво бидат построги...

Савевски во следните две години на чело на репрезентацијата

РАКОМЕТ Според одлуката на Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Љубомир Савевски ќе биде селектор на сениорската репрезентација и координатор на сите женските...

Македонија почнува со БиХ на патот кон дивизијата А

Девет репрезентации се поделени во две групи, полуфиналето и финалето се идниот викенд, а вкупниот победник обезбедува место во дивизијата А, за ракометарки до...

Селекторот Лазаров ги повика кадетите на селективен собир

РАКОМЕТ На првенството на ЕХФ, дивизија Б, од 9 до 15 август, Македонија ќе биде дел од групата А заедно со Полска и со Грција,...

ЕХФ ги избра најдобрите ракометари за сезоната 2020/2021

Во пресрет на фајналфор-турнирот во Лигата на шампионите (ЛШ), Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја објави идеалната постава за сезонава, а меѓу најдобрите седуммина, заедно...