16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 8:24

Ознака: ЕУ

Европските социјалисти бараат истрага за доделувањето бугарски државјанства

Групата на социјалистите и демократите во Европскиот парламент денеска побара Европската комисија да ги разгледа тврдењата за незаконско доделување на бугарски државјанства на странци. Европските...

Могерини побара Косово да ги укине високите царини за Србија и БиХ

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини му рекла на претседателот на Косово Хашим Тачи дека одлуката за воведување на...

Берлин бара од Франција да го отстапи постојаното место во Советот...

Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц денеска изјави дека постојаното место на Франција во Советот за безбедност на ОН треба да стане европско, за ЕУ да...

Го имаме ли вистинскиот клуч за ЕУ, НАТО, одржлив развој и...

Од независноста до денес, неоспорен е фактот дека Република Македонија не остварува сериозни стапки на раст. Една од клучните причини за тоа се практикувањата...

Дебата во Бундестагот: Македонија подготвена за преговори со ЕУ, но не...

Македонија има напредок на патот кон ЕУ, атмосферата во државата е сменета во позитивна насока и земјата добро е подготвена за почеток на преговори,...

ЕУ без одлука за нови санкции за Русија

Земјите членки на ЕУ не успеаја да постигнат едногласна одлука за воведување нови санкции кон Русија по кризата во Азовското Море. Прашањето ќе биде повторно...

Новогодишни желби за брегзит

На маса има документ за развод меѓу Британија и ЕУ, но засега равенката има премногу непознати за да се знае решението. Многу работи се...

Ѓукановиќ: Црна Гора ќе биде следна членка на ЕУ

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ изјави дека таа држава ќе биде првата следна членка на Европската унија. Обраќајќи се пред студентите на Оксфорд, Ѓукановиќ...

Врачување на наградите за „Денови на европско Скопје“

Во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“, во просториите на ЕУ-инфоцентарот, денеска, со почеток во 11 часот, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, ќе...

Лидерите на ЕУ дадоа зелено светло за брегзит

Нацрт-декларацијата за идните односи помеѓу Британија и ЕУ претходно беше одобрена и од британската влада, но премиерката Тереза Меј допрва треба да ги убеди...