7 C
Skopje
17.2.2019 - 13:37

Ознака: ЕУ

Хан: Референдумот е избор меѓу иднина во ЕУ и изолација

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изјави дека жали поради недостатокот на национално единство околу референдумот за Договорот со Грција и им порачува на...

Маас: Европа треба да биде противтежа на САД

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас смета дека Европската унија треба да претставува противтежа на САД во случаите кога Американците се обидуваат да...

Барние: Од сега ЕУ и Велика Британија „постојано“ ќе преговараат за...

Новата рунда преговори за Брегзит заврши без значаен напредок, но со заложби од двете страни за интензивирање на преговорите, порачаа двајцата главни преговарачи, Доминик...

Курц: Бродови со мигранти да не се пуштаат во Европа

Австрискиот канцелар Себастијан Курц апелира да не се дозволува бродови со мигранти да стигнат до Европа. И додека италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини...

Државата Литл Бигхорн – Америка

Измислувајќи име за „новата“ држава Република Македонија, некој посегна (подметна) по невидена политичко-историска измислица, накај будалаштина, која од историски факт лесно ќе направеше историска...

Шекеринска: Има структури кои не сакаат Македонија да стане членка на...

Во Македонија и надвор од земјата постојат структури кои не сакаат оваа држава да стане пристојно место за живеење, кои не сакаат Македонија финално...

Можна блокада на преговорите со ЕУ поради односите со Русија

Литванија ќе ја блокира Србија за отворањето на поглавјето 31 во преговорите со ЕУ поради одбивањето да воведе санкции против Русија, во согласност со...

Кога ќе се укине сезонското поместување на стрелките?

Токму летниов период Европската Унија спроведе масовна анкета за или против поместување на стрелките на часовниците. ЕУ, со прецизно формулирано еднозначно прашање, ги запраша...

Северна е географска – не е национална одредница

Недипломатско изречените барања од страна на двајцата највисоки претставници на власта во Бугарија македонските политичари да внимаваат како ги именуваат историските настани, засега само...

ЕУ ја предупредува Црна Гора да внимава кому дава државјанство

Црна Гора ќе мора да се усогласи со европските строги норми и критериуми при давање државјанство на странски инвеститори, за да спречи безбедносните ризици,...