0.6 C
Skopje
19.11.2018 - 0:36

Ознака: ЕУ

Кога ќе дојдат главните работи – НАТО и ЕУ?

Очекувам шефовите на држави и на влади да се договорат за пристапни преговори, потоа ќе можеме да ја поканиме ПЈР Македонија да стане полноправна...

Словачка: ЕУ мора да отвори преговори со Македонија

Иван Корчок, државниот секретар за надворешни работи на Словачка порача дека Македонија мора да добие преговори со ЕУ. - Позицијата на Словачка е апсолутно јасна:...

Хан: Македонија треба да биде наградена од ЕУ, во спротивно ризикува...

Македонија треба да биде наградена од ЕУ за напредокот и за договорот со Грција со кој се става крај на 27-годишниот спор за името....

Сијарто: ЕУ да не го одложува проширувањето

Европската унија треба да го забрза проширувањето и да ги вклучи земјите од Западен Балкан, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. - Треба...

ЕУ: Албанија не е условена со бегалски кампови

Амбасадорската на Европската унија во Албанија Романа Влахутин изјави дека изградбата на кампови за бегалци нема да биде и не е услов за почеток...

Европратениците гласаа за „нуклеарната опција“ против Унгарија

Европратениците од комисијата за правда и слободи на Европскиот Парламент со 37 гласа „за“ и 19 „против“ гласаа за активирање на членот 7 од...

ЕУ наложи санкции за претставници на Венецуела и Мјанмар

Европската унија одлучи да воведе нови санкции против власта во Венецуела како одговор на бројните неправилности констатирани на априлските претседателски избори, на кои победи...

По победата на Ердоган, ЕК повика на продолжување на партнерските односи

Европската комисија денеска изрази надеж дека Турција ќе остане посветен партнер и по вчерашната победа на Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори. - Се надеваме...

Помпео побара од Франција да не ја блокира Македонија за НАТО...

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, побара од Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. Во разговор со...

Коѕијас: ЕУ треба да го исполни ветувањето за Северна Македонија и...

Според нашето мислење, од моментот кога Европската комисија го постави ова лето како хоризонт за почеток на формалните преговори со Северна Македонија и Албанија,...