22.6 C
Skopje
22.8.2019 - 1:28

Ознака: ЕУ

Тереза Меј сè уште сака брегзит да се случи на 29...

Британската премиерка Тереза Меј во статија за „Дејли мејл“ пишува дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ ако пратениците не паничат. – И покрај несогласувањата...

НАТО стана единственото сврзувачко ткиво на ЕУ

Во ЕУ постои општа согласност дека сојузот треба да се реформира зашто во ваков облик не би можела да издржи уште една криза. Но...

Меј: Ако Парламентот го одбие договорот, за брегзит ќе одлучат пратениците

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека пратениците, доколку британскиот Парламент го одбие нејзиниот договор за брегзит, ќе одлучат дали да ја напуштат ЕУ без...

ЕУ игра топло-ладно со Македонија

Додека македонската влада од Брисел очекува чист безусловен датум за почеток на преговори со Унијата налето, со оглед на постигнатиот договор со Грција за...

Брегзит ќе биде одложен до 2021 година?

Брегзит би можел да биде одложен до 2021 година, во согласност со плановите што ги разгледуваат високи претставници на Европската Унија. Британија би требало...

„Геополитика“: ЕУ е наднационална структура со империјални амбиции

Претседателот на европарламентот Антонио Тајани, со својата последна изјава како да ја открива скриената агенда на ЕУ. А таму сѐ почесто во јавноста се...

Противници на Орбан испишаа свои пораки на плакатите против Јункер

Стотици постери во рамки на кампањата на унгарската Влада против претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и милијардерот Џорџ Сорос беа преправени од група...

Заев се сретна со словенечкиот министер за внатрешни работи Поклукар

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со словенечкиот министер за внатрешни работи Боштајн Поклукар. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев упатил благодарност до...

Самит ЕУ-Арапска лига: Заедно против истите предизвици

Шефовите на држави или влади од ЕУ и Арапската лига денеска, на крајот на првиот, историски Самит во египетското летувалиште Шарм ел Шеик, изразија...

ЕУ сака да се избегне воена интервенција во Венецуела

Европската Унија бара да се најде начин да се „избегне воена интервенција“ во Венецуела, изјави денеска Маја Коцијанчич, портпаролката за надворешна политика на ЕУ. -...