-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:38

Ознака: ЕУ

Франција сака да ги држи конците во технолошкиот сојуз на ЕУ...

Подлабоката трансатлантска соработка во однос на микрочиповите беше одложена за идната година, што му остава простор на европскиот индустриски шеф Тиери Бретон да ги...

Кој ќе попушти прв во играта со закани помеѓу Лукашенко и...

Европската Унија нема да биде заплашена од заканите што доаѓаат од Белорусија, кажа еврокомесарот за економија Паоло Џентилони, коментирајќи ги предупредувањата на белорускиот лидер...

Руте: Проблемот со Бугарија не треба да биде пречка за преговорите

Холандскиот премиер Марк Руте денеска во Скопје изјави дека смета оти Македонија заслужува да ги почне преговорите со Европската унија и изрази надеж дека...

Орбан бара Брисел да го плати цехот за одбрана на границите...

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан побара од Брисел да ги сноси трошоците за чување на границата од мигрантите, пред се кон Србија, но и...

Рама ја повика ЕУ на претпазливост бидејќи Западен Балкан не е...

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во интервју за грчкиот весник „Та неа“ оценува дека Западен Балкан не е во добра фаза, поради што смета...

Ахмети по најавата за ново мнозинство: Во контакт сум со САД,...

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, порача дека комуницираат со партиите со евроатлантска определба и стратешките партнери, по најавата дека е создадено ново парламентарно мнозинство...

Земјава е „одличен пример“ за неуспехот на ЕУ да ги исполни...

Владта во Северна Македонија направи многу за да ги исполни условите на Брисел, само за да се најде изолирана и оставена да се справува...

ЕУ ја остави Македонија на цедило, неисполнувајќи ги ветувањата и обврските

Европската Унија изневери многу држави, но една речиси уништи. Жртвата која Владата на Зоран Заев ја поднесе, беше залудна, а ниту еден компромис за...

Орбан, Моравјецки и Салвини во разговори за формирање нова политичка групација...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан одржа видео-конференција со полскиот премиер Матеуш Моравјецки и Матео Салвини, лидерот на Италијанската лига, посветена на основањето нова политичка групација...

Мрежата на Орбан со Груевски истакната во предупредувањето за Западен Балкан

Политичкиот азил за поранешниот македонски премиер Никола Груевски даден од Унгарија по неговото бегство од Македонија во 2018 година, е истакнат во извештајот „Унгарија,...