6.3 C
Skopje
19.10.2020 - 23:49

Ознака: ЕУ

Пендаровски: Не очекуваме блокада од Бугарија за членство во ЕУ

Северна Македонија е целосно подготвена за почеток на преговорите. Не очекуваме нова блокада, овој пат, од Република Бугарија, рече претседателот Стево Пендаровски на Глобалниот...

Вархеи: Со економската помош од 9 милијарди евра ја забрзуваме европеизацијата...

Владата денеска одржа свечена седница на која комесарот за соседство и проширување на Европската комисија, Оливер Вархеи ги презентираше Годишниот извештај на Европската комисија...

Еврокомесарот Вархеи денеска во Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеи денеска престојува во земјава и ќе има средби со државниот врв. Како што е најавено, во неговата агенда...

ЕК исплати 80 милиони евра помош за Македонија

Европската комисија, во име на ЕУ, исплати 80 милиони евра од програмата за макро-финансиска помош (МНР) за Македонија. Макро-финансиската помош е дел од поширокиот ангажман...

Заев не очекува Бугарија да ја блокира Македонија на патот кон...

Премиерот Зоран Заев не очекува Бугарија да го попречува почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, како што истакна на денешното одбележување на...

Бугарски интелектуалци се побунија против меморандумот за Македонија

Со заедничко писмо до јавноста, насловено „Европа не нè разбира“, триесетина бугарски историчари, научници, универзитетски професори и јавни личности се изјаснија против меморандумот што...

ЕУ ѝ се закани на Турција

Лидерите на ЕУ се согласија да воведат санкции за 40-ина лица од Белорусија кога Кипар го повлече спротивставувањето поради барањата Унијата да ја казни...

Надворешната политика главна тема на вонредниот самит на ЕУ

Лидерите на ЕУ денеска ќе се состанат во Брисел за да разговараат за надворешните работи, особено за односите со Турција и ситуацијата во источниот...

Портпаролот на Џонсон: Велика Британија води конструктивни преговори со ЕУ

Преговорите меѓу Британија и ЕУ водени се во конструктивен дух и Лондон напорно работи на тоа да обезбеди договор, порача денеска портпаролот на британскиот...

Значајно е да се усвои економскиот-инвестициски план за регионот

Никола Димитров во Берлин По вчерашните средби со советникот на претседателот Штајнмаер и советникот на канцеларката Меркел, вицепремиерот Димитров денес во германското сојузно министерство за...