5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 21:50

Ознака: ЕУ

Зарем постои нечиста препорака?

Во услови кога на состојбата се гледа не само од различни перспективи, туку таа и се вреднува врз основа на сосема различни мотиви и...

Повеќе плусови, помалку минуси и една итност во наводници

Добиената чиста препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ ги подгреа надежите за добивање и датум за почнување преговори во...

ЕУ донираше 300 компјутери и 18 возила на МЗШВ

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство(МЗШВ) денеска доби 18 возила „дачија“ и 300 компјутери во вкупна вредност од 1,4 милиони евра, донација од Европската...

Србија ги забранува пластичните кеси

Србија ќе забрани употреба на тенки пластични кеси и ќе воведе задолжителна наплата на биоразградливи, најави српското Министерство за заштита на животната средина. Како што...

Османи: Препораката од ЕК е валоризација за направеното

Чистата препорака од Европската комисија до Советот за започнување на преговори е валоризација за направеното во овој период, меѓутоа тоа што е најважно е...

Иванов размени мислења за актуелната политичка состојба со Могерини

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска се сретна со Федерика Могерини, висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и...

Могерини изрази оптимизам за решение за името до Самитот на ЕУ

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини изрази оптимизам дека спорот за името може да се реши до Самитот на...

„Билд“ не може да поверува дека ЕУ ги сака Албанија и...

Препораките на Европската комисија за отпочнување преговори со Македонија и Албанија е „застрашувачки наивна“, пишува германскиот весник „Билд“. Коментаторот на весникот нагласува дека идејата за...

Могерини: Можете да славите и потоа да се вратите на работа

Ја носам добата вест дека ЕК препорача почеток на преговорите за членство. Се вративте назад на добрата патека. Можете да славите и потоа да...

Ерхард Бусек: Западен Балкан треба што поскоро да стане дел од...

Европската Унија треба што е можно поскоро да ги прими во членство земјите од Западен Балкан, смета поранешниот австриски вицеканцелар Ерхард Бусек. Според него, членството...