Ознака: ЕУ

Во Виена ќе се крои т.н. временска рамка

Тргнувајќи од премисата дека транспарентноста е многу важна во делот на преговорите за спорот со Грција, но и поттикнати од изјавите на двете земји...

Могерини: Време е да трчаме заедно

Македонија се врати на патот кон Европската Унија и тоа е местото на кое земјата треба да се наоѓа. Ова е пораката што вчера...

Внимателно со оптимизмот

Според дел од аналитичарите, чистата препорака од Европската комисија е повеќе политичка награда за да се реши проблемот со Грција околу името. Но тоа...

Фејсбук бега од Ирска за да се спаси од новите регулативи...

Фејсбук работи на префрлање на своите административни одделенија од Ирска, со што ќе ја избегне опасноста да биде регулирана од страна на Европската унија. Гигантскиот...

Димитров: И за Грција е добро Македонија да стане дел од...

Фокусирани сме на тоа да ги убедиме сите вклучително и соседна Грција дека е добро Македонија да стане сојузник во ЕУ и НАТО, не...

Стејт департмент: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и...

Американскиот Стејт департмент дава безрезервна поддршка за евроатлантската иднина на Македонија, откако земјата доби неусловена препорака од Европската комисија за започнување на преговори за...

Османи: Сега очекуваме датум за почеток на преговорите со ЕУ

Извештајот на ЕК во кој Македонија доби чиста препорака за почнување преговори за членство е патоказ кој ни покажува во кој правец понатаму...

Зарем постои нечиста препорака?

Во услови кога на состојбата се гледа не само од различни перспективи, туку таа и се вреднува врз основа на сосема различни мотиви и...

Повеќе плусови, помалку минуси и една итност во наводници

Добиената чиста препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ ги подгреа надежите за добивање и датум за почнување преговори во...

ЕУ донираше 300 компјутери и 18 возила на МЗШВ

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство(МЗШВ) денеска доби 18 возила „дачија“ и 300 компјутери во вкупна вредност од 1,4 милиони евра, донација од Европската...