Ознака: ЕУ

Јункер ја повика Белгија да им даде државјанство на Британците вработени...

Белгија треба да покаже великодушност кон членовите на персоналот на ЕУ, кои се британски државјани и аплицирале за белгиско државјанство поради Брегзит, изјави денеска...

ЕУ ќе проверува дали Косово ги исполнува условите за визна либерализација

Тим од Европската унија денеска пристигна во тридневна посета на Косово, за да утврди дали земјата ги исполнува критериумите за визна либерализација за косовските...

Даниелсон: 2025 не е датум врежан во камен за проширувањето на...

Генералниот директор на Европската Комисија задолжен за проширувањето, Кристијан Даниелсон, коментарајќи го предлогот на идниот европски буџет во кој не се предвидени средства за...

Коѕијас во „адвокатскиот тим“ на Заев

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, како што пренесуваат грчките медиуми, се обидувал да им објасни на македонските претставници дека уставните промени се...

Господе, заштити ја Македонија од „големите пријатели“ од надвор!

Деновиве сме преплавени од бомбастични изјави на владини функционери дека земјава ќе ја спасат „големите пријатели“ од надвор, за да влеземе во НАТО и...

ЕУ бара докази од Нетанјаху за иранската нуклеарна програма

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини порача дека израелскиот премиер не докажал дека Иран го крши договорот за нуклеарната програма од 2015 година Шефицата на...

Европратеничка од Нова демократија бара одговор од ЕК за ставовите на...

Ставовите и поддршката за Македонија од претседателот на Европскиот совет, но и употребата на македонскиот јазик од страна на Доналд Туск, се темите во...

Иванов: ЕУ да овозможи преговори за членство и надминување на спорот...

Ако ЕУ не ни ја обезбеди иднината, тогаш ние ќе се занимаваме со минатото, рече претседателот  Ѓорге  Иванов на прес-конференцијата по состанокот на лидерите на земјите...

Туск: Кореја и Балканот покажуваат дека ништо не е невозможно

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека вестите од Кореја и она што во последните денови го доживеал на Балканот покажуваат дека „невозможносто...

Лидерите од Брдо-Бриони разговараат за интегрирање на регионот во ЕУ

Подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла во контекст на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е во фокусот на...