Ознака: ЕУ

Односите меѓу ЕУ и САД загрозени поради иранскиот нуклеарен договор

Односите меѓу Европската унија и САД се загрозени поради одлуката на Вашингтон за повлекување од иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. -...

Еден самит, два формата и мноштво дипломатски акробации

Според доверливи извори, за да се истурка најавениот самит во Софија според првичниот план, ЕУ сега се обидува да го реши проблемот со дипломатски...

Со крупни чекори за регионална соработка на ИПА

Со крупни чекори одиме напред во регионот за реализација на проекти за безбедност и размена на искуства. Потврда за ова е регионалното присуство на...

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Порака од граѓаните

Впрочем и најновите анкети на јавното мислење јасно покажуваат дека мнозинството македонски граѓани се против каква било промена на уставното име на државата. Тоа...

Апокалиптичните сценарија се целосна бесмислица

Конспиративните теории за крајот на државава, доколку не го решиме проблемот со нашиот јужен сосед, се надвор од секоја логика и таквите треба да...

Макрон: Европа да се обедини во денешниот се посложен свет

Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Европа да се обедини во денешниот се посложен свет и пред едностраните активности на САД, за прашања како...

Османи: Ова е година на храбри одлуки

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, смета дека 2018 е клучна година за напредокот на Република Македонија, но и за севкупните европски перспективи...

Станува ли Макрон господин Европа?

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе ја прими престижната награда Карло Велики за придонес кон европското единство. Ја превзема ли овој еврофил улогата на...

Заев: Секоја правна помош кон европскиот пат е добредојдена

Секоја правна помош кон европскиот пат на Македонија е добредојдена, рече премиерот Зоран Заев на денешната средба со претставниците на реномираната адвокатска групација ЦМС со...