-3 C
Skopje
18.1.2019 - 21:44

Ознака: ЕУ

ЕУ ќе воведе санкции кон двајцата руски агенти осомничени за труењето...

Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија дадоа согласност за воведување санкции против руските разузнавачи, Руслан Боширов и Александр Петров, кои се осомничен за...

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски...

Предлог за нов референдум за излез на Британија од ЕУ

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот...

Тереза Меј исправена пред ново тешко гласање

Британската премиерка Тереза Меј синоќа во парламентот го забележа најголемиот пораз забележан во демократскиот период на Велика Британија. Синоќа британскиот парламент гласаше за договорот за...

Бутикофер: Решение е нов референдум за брегзит

Шефот на европската партија на Зелените, Рајнхард Бутикофер, во реакција на синоќешното гласање на британскиот Парламент за договорот за истапување на Велика Британија од...

„Црна се чума зададе над жална Македонија“

Таква е македонската судбина, опеана во песните на напатениот народ. И денес во 21 век, глупавите, алчни, површни т.н. политичари што сакаат да се...

Јункер: Вечерва се зголеми ризикот за неуреден брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за брегзит, јавува...

Меј со последни сили го спасува договорот за брегзит

Британската премиерка Тереза Меј предупреди дека е поверојатно парламентот во Лондон да го блокира брегзит отколку да ја остави Британија да ја напушти Европската...

Рама: Албанија го охрабрува постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина

Албанија го охрабрува постигнувањето финален договор меѓу Белград и Приштина, што ќе го поддржат и САД и ЕУ, изјави албанскиот премиер Еди Рама. – Мојот...

Британскиот Парламент одлучува за договорот за брегзит

Британскиот Парламент денеска треба да се изјасни за Договорот за Брегзит, што премиерката Тереза Меј го постигна со Европската унија. Меј ги повика пратениците „уште...