0 C
Skopje
13.11.2018 - 4:13

Ознака: ЕУ

Секој може да купи европско државјанство?

Во Бугарија неодамна е откриена измамничка мрежа која за пари фалсификувала сертификати за бугарско потекло и на тој начин преку Бугарија се добивало државјанство...

ЕУ бара Косово да ја објасни одлуката за зголемување на даноците...

Европската унија побара од косовските власти итно да ја објаснат одлуката за зголемување на даноците од 10 отсто за увозни стоки од Србија и...

Продолжени санкциите на ЕУ кон Венецуела

Европската Унија денеска ги продолжи рестриктивните мерки кон Венецуела за уште една дополнителна година, до 14 ноември 2019, соопшти Советот на ЕУ. Овие санкции се...

Соботка: ЕУ ќе ги награди вистинските чекори

Промените на Уставот што се потребни за промена на името претставуваат момент на парламентаризам и потребни се храбри чекори. Разбирам дека ова не е...

Хан: 2025 година е реалистичен датум за ЕУ доколку се исполнат...

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан, во интервју за Ди Велт, вели дека 2025 година е реалистичен датум за прием на нови членки од...

Лавров: Санкциите не им користат ниту на Русија ниту на ЕУ

Државите членки на Европската унија трпат загуби кои надминуваат 100 милијарди долари како последица на антируските санкции што ги диктираат САД, изјави рускиот министер...

Курц: ЕУ ќе биде целосна само со Балкaнот во неа

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој попладнево во Белград имаше средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека ЕУ ќе биде целосна само кога во...

ЕУ жали за новите американски санкции кон Иран

Европската унија, Франција, Германија и Велика Британија денеска во заедничко соопштение порачаа дека „жалат поради одлуката на Вашингтон повторно да воведе санкции кон Иран“. –...

Македонија ќе го користи полското искуство во преговорите со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Република Полска во земјава, Војчех Јежи Тичињски. –...

Меркел се залага за продолжување на санкциите на ЕУ кон Русија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Германија ќе поддржи продолжување на санкции од Европската унија кон Русија поради нивната поддршка на силите во Источна...