38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 17:11

Ознака: ЕУ

ЕУ бара решение за вакцините пред истекот на рокот, достигнувајќи ја...

Дел од земјите-членки на ЕУ се обидуваат да го спречат пропаѓањето на вакцините против ковид-19 пред истекот на рокот за нивно користење, главно преку...

Европа „сурфа“ на четвртиот бран, мачејќи се да одржи рамнотежа

Европа учи како да живее со коронавирусот, но одредени држави избираат различни начини во нивниот обид да се вратат во нормала, пишува „Политико“. Бројот на...

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската Унија е постигната и...

ЕУ нема алтернатива, ама патот до неа има

Кога во 1994 година Грција воведе ембарго за Македонија за користење на солунското пристаниште, тогашната македонска влада најде алтернатива во пристаништето во Бургас, а...

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на...

Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот или ќе...

Никола Димитров од Словенија Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме на...

Лондон дозна дека е предоцна за извлекување од договорот за брегзит

Брисел инсистира дека нема повторно да преговара за договорот за брегзит со Обединетото Кралство откако Лондон создаде тензии преку покренување на храбар обид за...

Довербата во ЕУ на најниско ниво

Најновите анкети на јавното мислење во Македонија покажуваат рекорден пад на поддршката кон ЕУ, која сега е околу 50 отсто, иако претходно никогаш не...

До членството во ЕУ ќе поминат можеби уште 10 и повеќе...

Премиерот Зоран Заев за „Дојче веле“ Не станува збор просто само членството во ЕУ, за нас клучна цел е европеизацијата на нашата земја. Покажавме вистинска...

Опкружени со ветувања за преговори со ЕУ, пред нас се исправа...

Никола Димитров за „Јуроњуз“ Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент каде се негува јазичната...