Ознака: ЕУ

Вархеи не е оптимист дека преговарачките рамки ќе бидат усвоени годинава

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, смета дека сѐ помалку е извесно оти  преговарачките рамки ќе бидат усвоени до крајот на годинава, и оти ќе...

Едноумието – ново име на ЕУ

Патем, едноумието на Бугарија што е причина за вето кон Македонија се коси со сите европски и меѓународни вредности, стандарди, правни акти и е...

Заев: Влезот во ЕУ ќе го намали иселувањето на граѓаните

Исполнувањето на европските и евроатлантските аспирации на Северна Македонија ќе го намали иселувањето на граѓаните, истакна премиерот Заев на панел сесија на Самитот „Македонија...

Австрија со поддршка за Македонија за брз почеток на преговорите со...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери оствари видео средба со претседателот на Националниот Совет на Република Австрија, Волфганг Соботка. Во однос евроинтеграциите, претседателот Соботка истакна дека...

Меркел изрази надеж дека Македонија годинава ќе ги почне преговорите со...

Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави...

Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Според „Фајненшл тајмс“ Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување на повеќе...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци што зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена на тековниот спор со...

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите Американски Држави...

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија сè додека не го напушти говорот на омраза кон сè...

Османи-Гир: За ЕУ нема алтернатива без разлика на исходот во декември

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари редовна работна средба со Шефот на Делегацијата на ЕУ во земјата, амбасадорот, Дејвид Гир. Предмет на разговорот беа...