Ознака: „Еуростандард банка“

Здружение на оштетени штедачи на Еуростандард банка: Оставени сме на работ

Од Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка реагираат дека со затворањето на банката тие се оставени без лични парични средства. - Се работи за...

Отворена истрага против четири лица за стечајот на Еуростандард банка

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување истрага против четири лица за кои постои сомнение дека сториле...

Оштетените штедачи на Еуростандард банка бараат приоритетно постапување на Уставниот суд

Приоритетно постапување на Уставниот суд во случајот со пропаѓањето на Еуростандард банка бара Здружението на оштетени штедачи на банката. - Оштетените депоненти се обраќаат до...

Обвинителството има отворено два предмета за „Еуростандард банка“

Основното јавно обвинителство има отворено два случаја за стечајот на „Еуростандард банка“, соопшти државниот обвинител Љубомир Јовевски за време на Надзорната расправа во Комисијата...

Во време на пандемија оставени сме на немилост на државата

Оштетените штедачи од Еуростандард банка порачуваат Покрај надлежностите, Народна банка има и неограничени права и овластувања од издавање на дозвола за работа на банка, контроли...

Оштетените штедачи на Еуростандард банка со иницијатива до Уставниот суд

Оштетените штедачи на Еуростандард банка поднесоа иницијатива до Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста и законитоста на членот 163 став 3...

Народната банка: Ги презедовме сите мерки за заштита на штедачите на...

Во рамки на својот мандат и согласно со своите законски надлежности, Народната банка пред укинувањето на дозволата за работа на „Еуростандард банка“ ги презеде...

Досега исплатени 3,2 милијарди денари за обесшетување на штедачите во „Еуростандард...

Фондот за осигурување на депозити информира дека од почетокот на исплатата на обесштетувањето на депонентите на „Еуростандард банка” АД Скопје во стечај со право...

Нов протест на оштетените од Еуростандард банка

Оштетените од пропаѓањето на Еуростандард банка најавуваат дека ќе одржат втор протестен собир пред зградата, како што наведуваат, „на еден од главните виновници за...

Опозицијата бара надзорна расправа во Собранието за „Еуростандард банка“

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите во...