29.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:06

Ознака: етничка припадност

(Видео) Крмов: Етничката припадност во личните карти води кон сегрегација

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов остро реагираше во однос на предлог законот за изменување и дополнување на Законот за лични карти, поднесен од пратеничката...

ВМРО-ДПМНЕ поддржува во личните карти да стои етничката припадност

ВМРО-ДПМНЕ не гледа проблем за тоа во личните карти стои и етничката припадност. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања истакна дека има...

Пендаровски: Треба да се казнуваат сите без разлика на етничката припадност

Претедателот на државата, Стево Пендаровски, по прогласувањето на нови 14 дена вонредна состојба, посочи дека надлежните органи мора да ги санкционираат сите кои не...

Премиерот Заев потврди дека на пописот ќе има графа за етничка...

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека во пописот што треба да се спроведе наредната година ќе има графа за етничка припадност на граѓаните иако...

Фатална офанзива на белата чума

Статистичките показатели за наталитетот на Македонците се Немилосрдни Според демографите, Македонија е на работ на она што значи наталитет, зашто позитивната бројка на наталитетот ја...

Анѓушев: Грантовите не се делат според етничката припадност

Грантови од повикот на Фондот за иновации и технолошки развој добиле две или три компании чии сопственици се Албанци од вкупно десет што аплицирале,...