Ознака: естонија

Кугларите ja збришаа Естонија

Македонската машка кугларска репрезентација по поразот од Полска во 1-то коло на Светското екипно првенство (СП) во чешкиот град Рокичани, во 2-то коло ја...

Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира во Естонија

Испраќањето на британските хеликоптери во Естонија и приказната за „одвраќање на Русија” е уште една намерна провокација, соопшти синоќа руската амбасада во Лондон. -Ние внимателно...

Безбедносните предизвици на балтичките земји

Членството во ЕУ и во НАТО и понатаму е приоритет во надворешната политика на Литванија, Летонија и на Естонија. Несогласувањата во НАТО и поделбите...

Кадетите супериорни и против Естонија

Македонската машка ракометна репрезентација (до 18 години) со максимални пет победи во пет натпревари ја заврши групната фаза на ЕХФ-шампионатот од дивизијата Б што...

Естонија е првата држава што во градовите ќе воведе бесплатен јавен...

Главниот град на Естонија, Талин, е еден од ретките европски градови кој може да се пофали со петгодишен бесплатен превоз за сите граѓани, пишува...