-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:24

Ознака: естонија

Естонија поставува огради долж границите со Русија

Естонските вооружени сили со помош на полицијата и граничната служба, започнаа со изградба на привремени огради долж источните граници на земјата со Русија, кои...

Естонија е гласна во поддршката за Македонија за почеток на преговорите...

Срдба Заев - Калис На маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, премиерот, Зоран Заев, имаше билатерална средба со премиерката на Естонија, Каја Калис. На...

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата...

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања и Амбасадата на САД...

Димитров на средба со експерти од Естонија: Дигитализацијата е важен аспект...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше средба со тимот од Естонскиот центар за меѓународен развој и претставници од Амбасадата...

Естонија ја доби првата премиерка

Двете најголеми политички партии во Естонија денеска постигнаа договор за новата влада предводена од Каја Калас, првата премиерка во историјата на балтичката земја. Претходната влада...

Македонија во победничка низа – преку Естонците за задржување на првото...

Македонската фудбалска репрезентација, само неколку дена по легендарната победа во Грузија и пласманот на Европското првенство, стигна до нова победа, овојпат со 2:1 над...

Естонија целосно ја подржува европската интеграција на земјава

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше видео средба со министерот за надворешни работи на Република Естонија, Урмас Реинсалу. - Естонија е наш докажан пријател...

Драган Јордановски нов македонски амбасадор во Естонија

Премиерот Оливер Спасовски денеска имаше средба со Драган Јордановски, иден амбасадор на нашата земја во Естонија. - На средбата беше истакнато дека функционирањето на нашите...

Пендаровски на средба со министри на држави од групата „Пријатели на...

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, ги прими министерите за надворешни работи на Литванија, Латвија, Полска и потсекретарот за европски работи на Естонија, чиишто земји,...

Слабото прво полувреме скапо ја чинеше Македонија

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа пораз на првиот квалификациски меч за Евробаскетот 2021, откако дозволи Естонија да направи неверојатна предност од 22 поени на полувреме,...