Ознака: ескалација

Можат ли Русија и Западот да избегнат сајбер-ескалација?

Постојат сигнали, особено со отсуството на сајбер-напади на високо ниво, дека Вашингтон и Москва се обидуваат да избегнат ескалаторен циклус во сајбер-просторот, истакнува Матијас Шулц...

Прокси-војната во Украина го зголемува ризикот од широка ескалација

Околу 20 држави, од кои повеќето се во НАТО и во Европската Унија, ја снабдуваат Украина со оружје во екот на воениот конфликт со...

Потребен е нов пристап за справување со заразата

ЕСКАЛАЦИЈАТА НА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ ЗАГРИЖУВА И ОПОМЕНУВА Додека земјите од соседството и Европа целосно го нормализираат животот, во Македонија се случува втор ек на...

Ескалација на конфликтот во Сирија

Курдската администрација во северна Сирија соопшти дека сириската армија ќе се распореди по должината на целата граница, во согласност со договорот постигнат со властите...

Американските потрошувачи најголеми губитници од трговската војна

  Даниел Грос Економските аналитичари сметаат дека билатералните трговски војни не може да се победат во толку многу испреплетен и поврзан свет. Со најновата серија тарифи...

Израел и Палестинците на чекор до опасна ескалација

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нареди зајакнување на силите во јужниот дел на земјата како одговор на ракетните напади од областа Газа. Палестинските милитанти во...

Сирија пред нова ескалација

Асад е обвинет за нов хемиски напад врз својот народ, а Трамп му се закани дека ќе плати „висока цена“, по што е бомбардирана...