27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 20:31

Ознака: есен

По долгото жешко лето, бурна есен

Септември започна во услови на натамошно ширење на четвртиот бран на коронавирусот. Бројот на новозаразени и натаму е висок, а според смртноста од опасниот...

Пензионерите на бања од есен

Владината мерка за бањско-климатска рекреација, по минатогодишното одложување поради пандемијата на ковид-19, има реални шанси повторно да заживее од есен, бидејќи дотогаш оваа популација...

„Пролет на сребрените соништа“ се одржа во доцна есен

Уште една литературна манифестација за деца со нов термин Уште една литературна манифестација за деца поради актуелната пандемија на коронавирусот се одржа подоцна од вообичаеното...

Филипче: Наесен се очекува нов бран на заболени од коронавирус

Министерството за здравство го прави планот за организација на капацитетите во болниците за новиот бран на коронавирусот кој се очекува на почетокот на есента,...

Топлата есен донесе настинки и инфекции

Одамна не се случило во октомври да има толку високи температури во текот на денот, поради што луѓето несоодветно се облекуваат, па често се...

Есен на исчекување автокефалност

Спoред неофицијалните информации, во МПЦ очекуваат многу скоро да се случи првата средба меѓу комисиите на Вселенската патријаршија и на Српската православна црква, по...

Подгответе ги градината и тревникот за есента

Со доаѓањето на есента, не минувате многу време размислувајќи за градината, иако во суштина би требало. Пониските температури и дождовите ја прават есента идеално...

Заев: Се намалуваат шансите во јуни да се добие датум за...

Се намалуваат шансите за добивање на датум за почеток на преговори за членство во ЕУ за Република Македонија. Иако Европската комисија вчера даде чиста...

Збогување со есента

Нашите пријатели, третоодделенците од ООУ „Јан Амос Коменски“ од Скопје, неодамна направија интересен проект заедно со одделенската наставничка Роза Василевска. Сакајќи ова свое искуство...

Природниот мебел е во тренд оваа есен

Оваа есен во мода се враќа мебел што изгледа природно. Етно-стилот, кој вклучува светилки од ратан, теписи со шари, декоративни прекривки, ќе биде одличен...