Ознака: ерусалим

Mеридијани

Ерусалим - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави оти е подготвен да се повлече од функцијата наредната година, во согласност со предложениот договор за поделба...

Mеридијани

Лондон - Постојат веродостојни докази дека цивили се убиени во воздушните напади на британските сили против припадници на Исламска држава (ИСИС) во Ирак и...

Во зависност на која скала си таков ти е хоризонтот

Не постои тој момент во кој сликарот знае кога ќе ја открие вистината. Тоа е оној двигател што авторот го тера да оди далеку,...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (4)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Беше испразнет огнот од огнот, и пепелта загосподари со сè што има...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (3)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Тоа е замислата, катастрофата, колосалното убиство на племето што сеело Светлина, а...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (2)

Или танцот на Саломе со пресечената глава на Јован Крстител и на Македонците Во тој темен делириум во Eрусалим во кој стрелките на часовникот го...

Иродовата гозба во Ерусалим и во Преспа (1)

(Или танцот на Саломе со пресечената глава На Јован Крстител и на Македонците) Кога дојде Марија кај Елисавета, која беше трудна, тој што го носеше...

Макрон не се извинил за инцидентот со израелските полицајци

Франција негира дека претседателот Емануел Макрон испратил извинување до израелската полиција, демантирајќи ја изјавата од полицијата дека Макрон се извинил што им викал на...

Пендаровски: Двете држави ја споделуваат трагедијата на Холокаустот во кој беа...

Претседателот, Стево Пендаровски, кој во Ерусалим ќе учествува на Форумот по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот 27 јануари и 75-годишнината од ослободувањето...

Совпаѓањето на празниците создаде тензии во Ерусалим

Судири меѓу муслимански верници и израелските полициски сили избија на Ридот на храмовите во Ерусалим, во време на зголемени тензии поради совпаѓањето на еврејски...