4.7 C
Skopje
11.12.2019 - 2:47

Ознака: ерусалим

Совпаѓањето на празниците создаде тензии во Ерусалим

Судири меѓу муслимански верници и израелските полициски сили избија на Ридот на храмовите во Ерусалим, во време на зголемени тензии поради совпаѓањето на еврејски...

Јудиниот бакнеж

Се шири чувството дека не постојат обични граѓани, туку само патриоти и предавници, дека секој секого издава, дека секој за нешто е предаден (продаден)...

Од пламенот во Нотр Дам никој не го виде оној во...

Во исто време додека гореше катедралата Нотр Дам во Париз, пожар изби и во светата џамија Ал-Акса во Ерусалим, пренесува „Њузвик“. На социјалните мрежи се...

МПЦ со БПЦ во Ерусалим по Велигденскиот благодатен оган

Македонски владика, како претставник на Македонската православна црква - Охридска архиепископија првпат ќе патува со бугарска црковна делегација во Ерусалим по Велигденскиот благодатен оган....

Ставот на ЕУ во однос на Ерусалим останува непроменет

Ставот на ЕУ во однос на признавањето на Ерусалим останува непроменет, изјави денеска портпаролката на високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност...

Израелски медиуми: Трамп подготвува формирање на палестинска држава

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготви мировен план за Блискиот Исток, кој предвидува формирање на палестинска држава на 85 до 90 отсто од...

Австралија размислува да ја премести Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Австралискиот премер Скот Морисон порача дека ја разгледува идејата за преместување на Амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Морисон додаде дека Австралија,...

ЕУ: Ерусалим е идната престолнина на две држави

Европската унија(ЕУ) останува обединета во ставовите за ситуацијата во Газа и по израелско-палестинското прашање, порача денеска високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика...

Ердоган: Целиот свет падна на испитот за Ерусалим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“...

Чавушоглу: Неопходно е да прекине трендот на преместување на амбасади во...

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу на почетокот на вонредната седница на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ), што се одржува во Истанбул, изјави дека...