Ознака: ерменија

Демонстрации низ улиците на Ереван по неуспешниот избор на премиер

Десетици илјади демонстранти блокираа улици и владини згради во Ереван, главниот град на Ерменија незадоволни откако владејачката партија го одби изборот на опозицијата- Никол...

Над 20.000 луѓе се собраа во Ереван по повикот на Пашињан

Повеќе од 20.000 луѓе се собраа денеска во центарот на Ереван по повикот на опозицискиот лидер Никола Пешињан, кој ја обвинува владејачката Републиканска партија...

Ерменскиот премиер Саргсјан поднесе оставка

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка. Саргсјан поднесе оставка по неколкудневните масовни протести во Ереван и други градови во државата. Ерменскиот Парламент...

Протести во Ерменија, над 70 уапсени

Над 70 лица се уапсени во денешните судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во ерменскиот главен град Ереван, јавуваат медиумите. Претходно беше објавено дека меѓу...