13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:24

Ознака: ерменија

Ангеловски: Натпреварот против Ерменија ќе го одлучи победникот во групата

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски на прес-конференцијата пред натпреварот со Ерменија изјави дека очекува позитивен резултат и оти исходот од овој меч...

Младите фудбалери на поправен со Србија и Ерменија во септември

Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија (до 21 година), Добринко Илиевски, повика 22 фудбалери за натпреварите против Србија на гости на 7 и...

Лавров: Ситуацијата во Ерменија е загрижувачка

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави денеска дека ситуацијата во Ерменија е загрижувачка и покрај тоа што новото државно раководство вети дека...

Ерменија подготвена да ги нормализира односите со Турција без предуслови

Новиот ерменски премиер Никол Пашинјан изјави дека е подготвен да воспостави дипломатски односи со Турција без никакви предуслови. Двете земји имаат долгорочно нарушени односи поради...

Европарламентот го одобри договорот ЕУ-Ерменија

Со 573 гласа „за“ и 50 „против“, пратениците во Европскиот парламент денеска го одобрија договорот за соработка меѓу ЕУ и Ерменија, склучен во ноември...

Јилдирим: Ако Ерменија сака „нова страница“ во односите, Турција е подготвена

Турскиот премиер Бинали Јилдирим изјави денеска дека Турција е подготвена да го преиспита барањето за отворање „нова страница“ во односите со Ерменија. - Ако...

Ерменија очекува да добие нов премиер во вторник

Лидерот на ерменската владејачка Републиканска партија, Вахрам Багдасарјан изјави денеска дека земјата ќе добие нов премиер на 8 мај и неговата партија ќе го...

Демонстрации низ улиците на Ереван по неуспешниот избор на премиер

Десетици илјади демонстранти блокираа улици и владини згради во Ереван, главниот град на Ерменија незадоволни откако владејачката партија го одби изборот на опозицијата- Никол...

Над 20.000 луѓе се собраа во Ереван по повикот на Пашињан

Повеќе од 20.000 луѓе се собраа денеска во центарот на Ереван по повикот на опозицискиот лидер Никола Пешињан, кој ја обвинува владејачката Републиканска партија...

Ерменскиот премиер Саргсјан поднесе оставка

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка. Саргсјан поднесе оставка по неколкудневните масовни протести во Ереван и други градови во државата. Ерменскиот Парламент...