0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:09

Ознака: ерменија

Разгорување на нови судири помеѓу Ерменија и Азербејџан

Ерменија претрпе човечки жртви во борбите против Азербејџан, соопштија ерменските власти, кои изразија стравување од обновување на војната меѓу двете земји. „Во нападот на азербејџанските...

Неубедливo реми против Ерменците, Германците и Романците со гостински победи

Новиот селектор Благоја Милевски имаше неубедлив почеток на клупата на Македонија, откако неговите избраници не успеаја да ја скршат одбраната на Ерменците, ремизирајќи 0-0...

Милевски: Оптимист сум

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022, МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ЈА ПРЕЧЕКУВА ЕРМЕНИЈА Верувам во фудбалерите и во нивниот професионализам. Сите конкурираат за првите 11, исто како...

Македонија почнува со подготовки за нови три средби на патот кон...

По три кола, Македонија е на второто место во групата Ј со шест бода. Следува средбата со водечката во групата, Ерменија, во Скопје, в...

Милевски: Максимално сме фокусирани на првиот меч со Ерменија

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022 Селекторот повика 26 фудбалери, меѓу нив по тројца дебитанти и повратници во репрезентацијата, нема да смета на повредениот Адеми,...

Масовна тепачка во парламентот во Ерменија

Во ерменскиот парламент изби тепачка помеѓу пратениците на владата и опозицијата. Според руските медиуми, сè започнало додека пратеникот на владејачката партија „Граѓански договор“, Ике Саркисјан,...

Азербејџански подофицер ранет на границата со Ерменија

Азербејџански подофицер бил ранет при гранатирање од Ерменија во областа Накчиван на државната граница меѓу двете земји, објави Министерството за одбрана на Азербејџан, пренесува...

Нагорно-Карабах и Газа дадоа увид во иднината на војувањето

Двата кратки конфликти, во Нагорно-Карабах минатата година и неодамнешниот во Газа, нудат приказ за иднината на војувањето, особено во поглед на користењето на воздушните...

Ерменија се откажува од својот коњак

Европската Унија е подготвена да ѝ плати на Ерменија три милиони евра во замена за откажување од називот „коњак“ при означувањето на нејзините алкохолни...

Премиерот на Ерменија го нуди синот во замена за сите заробеници...

Ерменскиот премиер, Никол Пашињан, им порача на своите приврзаници во градот Арапан дека е подготвен да го понуди својот син во замена за ерменските...