Ознака: ерменија

Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да...

Русија се соочува со мировен предизвик во Нагорно Карабах

Играњето на нетипична улога најверојатно ќе го ограничи статусот на Москва како регионален хегемон Автор: Хенри Фој Фајненшл тајмс На руските војници не им непознато патролирањето по...

Четворица eрменски репрезентативци позитивни на ковид-19

Ерменија без четворица стандарни репрезентативци ќе и се спротивстави на Македонија, на натпреварот во Никозија, во Лигата на нации. По последните тестирања, позитивни на коронавирусот...

Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот

Ерменците не го напуштаат манастирот Дадиванк Што и да се случи, јас ќе останам во манастирот, кажа Хованес Хованисјан, свештеникот во манастирот Дадиванк во Нагорно-Карабах, кој...

Победниците и губитниците ги заменија местата во мирот

Договорот склучен со посредство на Русија засега стави крај на борбите во Нагорно Карабах, но Ерменците ги напуштаат и палат своите домови додека Азербејџаните...

Европа молчи при прекројувањето на границите на Кавказот

Потпишаното примирје помеѓу Ерменија и Азербејџан ефективно ќе ги прекрои границите во регионот. Етничката ерменска енклава ќе опстане, но значително помала во однос на...

Турција и Русија заеднo го следат примирјето во Нагорно Карбах

Турција и Русија потпишаа договор за формирање на заеднички центар за следење на примирјето во Нагорно Карбах, изјави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган,...

Мирот на Кавказот во корист на мировниците

Азербејџан прогласи победа со склучувањето на договорот за крај на бруталниот конфликт со Ерменија во Нагорно Карабах. Русија, која посредуваше, исто така извојува победа Авторка:...

Претседателот на Ерменија за крајот на војната дознал од медиумите

Ерменскиот претседател, Армен Саркисјан, објави дека почнал консултации со премиерот за ситуацијата по потпишувањето на примирјето во Нагорно-Карабах. Сепак, додава тој, на негово жалење, никој...

Ерменци упаднаа во владината зграда, бесни поради договорот со Азербејџан

Незадоволни граѓани на Ереван упаднаа синоќа во зградата на ерменската Влада, бидејќи ерменскиот премиер Никол Пашинијан соопшти дека со лидерот на Азербејџан, Илхам Алиев...