Ознака: ердоган

Ципрас: Грција е под геополитичка закана од Турција

Грција Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, рече дека неговата земја се наоѓа пред геополитичка закана од Турција. - А кога имаме закана од геополитички карактер,...

И ласицата е мала, ама се бори со волци

Зошто домашните политичари немаат еднакво високи рејтинзи на популарност како светските лидери? Каде е и во што е грешката на македонските политичари, односно што...

Зошто Ердоган е најпопуларен во Македонија

Меѓу светските лидери, македонските граѓани имаат најголеми симпатии кон турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по кого следуваат германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин,...

Ердоган: Турција нема да дозволи „договорот на векот“ да го загрози...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Турција нема да дозволи мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп, познат како договор на векот, да...

Ердоган најави испраќање турски војници во Либија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека е можно испраќање турски војници во Либија, каде што не стивнуваат борбите помеѓу ривалските влади. Ердоган изјави...

Путин и Ердоган телефонски разговараа за билатералните односи и Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, денеска телефонски разговараа за билатералните односи меѓу двете земји и ситуацијата во Сирија,...

Франција ќе го повика турскиот амбасадор по жестокиот говор на Ердоган

Француската Влада ќе го повика турскиот амбасадор во Франција на разговор за да ја објасни изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој му...

Ердоган му порача на Макрон да ја преиспита својата мозочна смрт

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска жестоко го нападна својот француски колега, Емануел Макрон, кој неодамна оцени дека НАТО е во состојба на мозочна...

Ердоган вети изградба на 500 станови за Албанците што останаа без...

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека неговата земја ќе изгради 500 станови за жителите во Албанија кои катaстрофалниот земјотрес од 26 ноември ги...

Средба Ердоган – Путин во јануари

Посетата на Турција од страна на рускиот претседател би била поради учеството на свеченоста на пуштањето во погон на рускиот гасовод „Турски тек“ Турските медиуми...