Ознака: ердоган

Ердоган до холандскиот премиер Руте: Не можеме да кажеме „ДА“ за...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО,...

Ердоган останува против влезот на Финска и Шведска во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган за државната телевизија ТРТ истакна дека и понатаму е против членство на Финска и на Шведска во НАТО. –...

Ердоган: Нема да дозволиме Шведска и Финска да влезат во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, чија земја е членка на Северноатлантската алијанса, денеска изјави дека нема да дозволи Шведска и Финска да влезат во...

Ердоган го нарече „победа“ поразот на Марин Ле Пен во Франција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го оквалификува како „победа“ поразот на кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен минатиот викенд на претседателските избори...

Путин: Мариупол е ослободен, нема веќе борби

Мариупол е „ослободен“ и таму нема повеќе борби, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во разговор со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган и ги...

Турција сака да биде домаќин на состанокот на лидерите на Русија...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин - јави агенцијата „Анадолија“. Како што соопшти Дирекцијата за комуникации при Кабинетот...

Ердоган во телефонски разговор го повика Путин да прогласи прекин на...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да прогласи прекин на огнот во Украина, да отвори хуманитарни коридори и...

Ердоган позитивен на ковид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека тој и неговата сопруга се позитивни на коронавирус и имаат благи симптоми. Ердоган наведе дека е заразен...

Случаен сопатник на полицаецот го спаси Ердоган

Во последен момент спречен атентат врз турскиот претседател Турската полиција деактивира експлозивна направа пронајдена под приватен автомобил на полицаец во областа Нусајбин во Мардин, во...

Спречен обид за напад врз Ердоган

Турските разузнавачки служби вчера спречиле обид за напад врз претседателот Реџеп Таип Ердоган, јавија некои турски медиуми. Според извештаите, експлозивна направа е пронајдена под полициско...