Ознака: ердоган

Ердоган: Целиот свет падна на испитот за Ерусалим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска го критикуваше целиот свет за тоа што не успеал да се спротивстави на „израелското насилство врз невооружените Палестинци“...

Ердоган: Велика Британија е вистински пријател на Турција

Велика Британија е сојузник, стратешки партнер, но и вистински пријател на Турција, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Лондон, каде допатува синоќа во...

Ердоган: Турција не се откажа од ЕУ

Турција никогаш не се откажала од својата цел - приклучување кон Европската унија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп тајип Ердоган по објавата на манифестот...

Ердоган официјално ја достави кандидатурата за шеф на Турција

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и нејзиниот коалициски партнер, Партијата на националистичкото движење (МХП), денеска официјално ја доставија кандидатурата на актуелниот...

Ердоган најави предизборен митинг во Сараево

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган потврди дека еден предизборен митинг ќе се одржи во главниот град на Босна и Херцеговина(БиХ), Сараево. - Ќе дојдеме...

Ердоган: Мерките кои ги презема Австрија ќе се свртат против неа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска упати предупредување до Австрија, откако во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека предизборните средби, поврзани со претстојните...

Џафери ја продолжува посетата на Турција, средби со Ердоган и Кахраман

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со...

Ердоган: Турција ќе ја продолжи соработката со Русија и Иран околу...

Турција ќе ја продолжи „блиската соработка“ со Иран и Русија во Сирија, рече денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овие три земји се сојузници во...

Почнува изградбата на првата турска нуклеарна централа

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган ќе присуствуваат на почетокот на изградбата на првата турска нуклеарна централа во време...

Ердоган: Турција годинава со висок економски раст

Турција ќе достигне висок економски раст оваа година и ќе ја остави својата врата „ширум отворена“ за меѓународните инвеститори, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип...