1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:48

Ознака: ердоган

Путин и Ердоган телефонски разговараа за билатералните односи и Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, денеска телефонски разговараа за билатералните односи меѓу двете земји и ситуацијата во Сирија,...

Франција ќе го повика турскиот амбасадор по жестокиот говор на Ердоган

Француската Влада ќе го повика турскиот амбасадор во Франција на разговор за да ја објасни изјавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, кој му...

Ердоган му порача на Макрон да ја преиспита својата мозочна смрт

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска жестоко го нападна својот француски колега, Емануел Макрон, кој неодамна оцени дека НАТО е во состојба на мозочна...

Ердоган вети изградба на 500 станови за Албанците што останаа без...

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека неговата земја ќе изгради 500 станови за жителите во Албанија кои катaстрофалниот земјотрес од 26 ноември ги...

Средба Ердоган – Путин во јануари

Посетата на Турција од страна на рускиот претседател би била поради учеството на свеченоста на пуштањето во погон на рускиот гасовод „Турски тек“ Турските медиуми...

Трамп и Ердоган не ги надминаа главните разлики меѓу сојузниците

Спорот околу конкурентните противвоздушни системи е главна причина за тензиите помеѓу двете земји. Турција исто така се најде на критики од американскиот Конгрес поради...

Путин и Ердоган се договорија за Сирија

Во согласност со договорот, сириските и руските сили треба да го надгледуваат повлекувањето на силите на курдските бунтовници во Сирија. Покрај тоа, со него...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пренесе агенцијата „Анадолија“. Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон...

Ердоган: Турција ќе продолжи да пружа поддршка и стабилност на Балканот

Претседателите на Србија и Турција, Александар Вучиќ и Реџеп Тајип Ердоган ја оценија соработката меѓу двете земји како исклучително добра и истакнаа дека Белград...

Пет турски генерали поднесоа оставка

Пет турски генерали поднеле оставка во пресрет на одржувањето на воениот совет на почетокот на месецов, објави опозицискиот весник „Џумхуриет“. Турскиот воен совет, кој го...