-1.2 C
Skopje
28.10.2021 - 8:38

Ознака: ербас

Бизнис – инфо

„Ербас“ укинува 2.300 работни места Европскиот воздухопловен концерн „Ербас“ најави дека до крајот на 2021 година ќе укине повеќе од 2.300 работни места во Одделот...

Посетителите на Олимписките игри во Париз во 2024 година ќе патуваат...

Произведувачот на авиони „Ербас“ во соработка со француската компанија за транспорт „РАТП груп“ ќе ја разгледуваат можноста за креирање на возила со можност за...

Трамп најави царини за производи од ЕУ вредни 11 милијарди долари

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека САД ќе воведат царини на производи вредни 11 милијарди долари од ЕУ, еден ден откако американските трговски...

„Ербас“ ќе го прекине производството на најголемиот авион во светот

Компанијата „Ербас“ ќе го прекине производството на моделот „А380“, со што ќе го повлече од светскиот пазар својот легендарен „суперџамбоџет“. Европскиот производител на авиони...

Ербас ќе ја напушти Британија во случај на брегзит без договор

Европската компанија за производство на авиони Ербас денеска предупреди дека во случај на излез на Британија од ЕУ без постигнат договор, би можела да...

Боинг проценува дека Кина за 20 години ќе купи 7.690 авиони

Кинеските воздухопловни компании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1.200 милијарди долари во следните две децении, за да го одржат чекорот со...

Нов концепт на патнички автомобили

„Ербас“ го искомбинира своето знаење од воздухопловството со знаењето и иновациите на автомобилскиот гигант „Ауди“ во еден нов концепт за креирање возило, наречен „поп.ап...

Ако не се постигне договор со ЕУ, „Ербас“ ќе ја напушти...

Европскиот производител на авиони „Ербас“ предупреди дека ќе ги повлече инвестициите од Велика Британија, бидејќи стравува дека британската Влада може да ја напушти ЕУ,...