13 C
Skopje
25.9.2018 - 21:27

Ознака: ЕП

Скопје домаќин на македонските ракометари до почетокот на ЕП

Македонската ракометна репрезентација со две победи над Црна Гора ја заврши втората фаза од подготовките на Маврово и утре продолжува во Скопје каде ќе...

ЕП со полна поддршка за старт на преговори за Македонија во...

Нацрт-извештајот на Европскиот Парламент за Македонија дава полна поддршка за почетокот на преговорите со ЕУ во јуни 2019. За извештајот ЕП ќе гласа во...

Тајани ја најави можната кандидатура на Берлускони на изборите за ЕП

Поранешниот премиер на Италија Силвио Берлускони ќе се кандидира на изборите за Европскиот парламент, што ќе се спроведат догодина, наведе претседателот на ЕП, Антонио...

Тајната од златното ковчеже

Дардан Венетски Долго време ме измачуваше мислата која беше тајната на успехот на Александар Македонски, неговата универзална држава, во која основа на владеењето биле љубовта...

Македонија со Словенија и Црна Гора домаќини на женското ракометното ЕП...

Европската ракометна федерација на денешниот конгрес во Глазгов, Шкотска донесе одлука Македонија, заедно со Словенија и Црна Гора да бидат заеднички организатори на Европското...

Социјалдемократите во ЕП бараат преговори за Македонија

Шефот на Социјалдемократската група во Европарламентот, Удо Булман порача дека лидерите на Европската Унија на Самитот на ЕУ закажан на 28 и 29 јуни...

Во Македонија ќе се игра врвен шах во 2019 и во...

Со потпишувањето на договорот за организација на поединечното ЕП за мажи в година и ЕКК за мажи и за жени две години подоцна, Македонија...

ЕП бара казни за измамниците со километража кај половните возила

Европскиот Парламент(ЕП) со големо мнозинство го изгласа извештајот за манипулација со бројачите на километри при продажбата на користени возила, со кој се предлагаат законски...

Закерберг се сретна со Тајани

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани денеска имаше куса средба со извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг во Брисел, пред сослушувањето на Закерберг пред...

На кадетското ЕП во Скопје над 700 борачи

Младиот македонски борач Бесир Алили (до 45 кг) ја извојува првата победа за Македонија на Европското кадетско првенство (ЕП) во борење, во слободен стил,...