25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:16

Ознака: ЕП

Планот за десничарска револуција на „Движењето“ не оди според очекувањата

Поранешниот советник на Доналд Трамп, Стив Банон, требаше да ја „разниша“ европската политика, но неговиот „клуб“ за поддршка на десничарските популистички партии во пресрет на...

Орбан ги налути и сојузниците од кои зависи судбината на неговата...

Неисполнетите ветувања на Виктор Орбан кон главниот кандидат на ЕПП на претстојните избори во Европскиот парламент, Манфред Вебер, (во врска со Централно-европскиот универзитет во...

Ивановски на ЕП трча и по рекорд на 3.000 метри

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски, единствениот претставник на 35. Европско првенство (ЕП) во сала во Глазгов (од денеска до недела), ќе настапи на денешната...

Цикличност

Променливоста на успесите не е само кај сениорите туку и кај младите категории, но токму тие во два наврата беа своевидна лакмус-хартија и најава...

На ЕП во Скопје ќе дојдат Дворкович и Карпов?

На помалку од еден месец до почетокот на јубилејното 20-то Европско поединечно првенство (ЕП) во шах во Скопје (18-29 март), засега својот настап го...

Одбојкарите ќе имаат тримесечни подготовки за ЕП

Планирано е репрезентативците од крајот на мај еден месец да тренираат во Скопје, а по тринеделната пауза, од средината на јули до ЕП во...

Одбојката од сопствен дом ќе тргне по старите патеки

Имавме содржаен разговор со премиерот и со други луѓе во Владата, добивме ветувања дека ќе ни се помогне во реализацијата на целокупните подготовки за...

Давитков: Без разлика кој ќе игра, одиме на победа

Македонија има искусни играчи, кои добро си ги знаат своето место и задача на теренот, вели Давитков пред дуелот со Романија в четврток, за...

Започнуваат одбојкарските возбудувања

Одбојката повторно е во фокусот на интересирањето на македонската спортска јавност, најмногу поради фактот што машката репрезентација обезбеди пласман на финалниот дел од Европското...

ЕП ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат дополнителни истражувања...