Ознака: ЕП

Следуваат нови 50 меча на патот кон ЕП, претходните донесоа голема...

Од денеска па до вторник низ Европа ќе се играат мечевите од третото и од четвртото квалификациско коло за пласман на фудбалското Европско првенство...

Орбан: Мали сме, но сакаме да ја смениме Европа

Екстремно десничарската партија на Виктор Орбан убедливо победи на домашен терен, со 52 отсто од гласовите и 13 места од унгарските 21 место. Тој...

Првични резултати од изборите за Европскиот парламент

Првите резултати од изборите за Европскиот парламент во Германија покажуваат дека владејачкиот блог на канцеларката Ангела Меркел ЦДУ / ЦСУ, иако во значителен пад,...

За пласман на ЕП ракометарите ќе добијат 40.000 евра

Селекторот Данило Брестовац побара од РФМ да обезбеди услови за три кратки собири на кадетите пред СП во август Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, настапот...

Одбојкарите за ЕП ќе имаат кондициски тренер од Франција

Подготовките на македонската одбојкарска репрезентација за деби-настапот на ЕП ќе почнат на 2 јуни во Скопје, а селекторот Матијашевиќ деновиве треба да го објави...

Победите над Турција и Грција се следна цел

Нашата амбиција е освојување на првото место во групата кое ни носи подобра позиција за ждрепката за ЕП, вели селекторот на ракометната репрезентација на...

Егоров освои бронза на ЕП, за Македонија по 12 години

Рамазанов освои бронза на ЕП 2007, а Егоров тоа го направи завчера на ЕП во Романија. Од другите македонски борачи на ЕП 2019, Нуров...

Велика Британија на 23 мај ќе одржи избори за Европскиот парламент

Велика Британија го одреди 23 мај за датум на кој ќе одржи избори за Европскиот парламент, со надеж дека нема да мора да ги...

Артемиев, по титулата во Скопје, скокна на 13-то место во светот

На врвот и понатаму е прв светскиот првак Карлсен, пред Каруана и Динг, а на македонската листа води Георгиев Рускиот велемајстор (ВМ) и победник на...

За европскиот првак одново нема директно место на ЕП

Актуелниот шампион Франција ќе игра во квалификациите за ЕП за жени во 2020 година. На денешната ждрепка Македонија ќе биде во третиот барабан Женската ракометна...