Ознака: ЕП

Скопје ќе промовира нови европски шампиони

Со првите 10 кола од предвидените 22 во брз шах, денеска и официјално во Скопје ќе почне 31-то Европско првенство во забрзан и во...

Од денеска брзопотезно ЕП во Скопје но и фишеров и проблемски...

На Европското првенство во забрзан и во брз шах во Скопје (од денеска до недела), пријавени се 410 шахисти од 37 држави, а во...

Кошаркарите се на чекор до вистинскиот пат

Избраниците на селекторот Давитков го навестија тоа откако во Гевгелија ја впишаа и третата победа во втората претквалификациска фаза за ЕП 2021, овој пат...

Задоволство, но и претпазливост кај ривалите по ждрепката за ЕП

Да, Полска е фаворит, но ве уверувам дека ниту еден меч нема да биде лесен, а нашиот квалитет треба да го покажеме на теренот,...

Од Даблин тргна „забавата низ цела Европа“

Во главниот град на Република Ирска беше влечена ждрепката за квалификациските групи за ЕП 2020, кое првпат ќе се игра во 12 града, во...

Ангеловски: Посакувам група со Италија, но не и со Германија

Селекторот Игор Ангеловски пред утрешната ждрепка во Даблин, Ирска, вели дека не би имал ништо против група со Италија, Исланд или Велс, Израел, Естонија...

ЕП усвои амандман за истрага за убиството на Кацифас

Европскиот Парламент денеска усвои амандман со кој од Албанија се бара  целосна истрага на околностите кои довеле до убиство на Констандинос Кацифас на 28...

ЕП усвои амандмани со кои се бара екстрадиција на Груевски

Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија. Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку...

Трет голем шаховски настан годинава во Македонија – ЕП во забрзан...

За ЕП во Скопје, кое треба да почне на 6 декември, досега се пријавени 290 шахисти, а во двете конкуренции (забрзан и брз шах)...

Варуфакис ќе се кандидира за европратеник во Германија

Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис, кој беше познат критичар на мерките за штедење поддржани од Берлин во екот на должничката криза во...