-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:41

Ознака: ЕП

Од Европа, во домаќинства води Франција со три ЕП и со...

Од другите земји во Италија се играле по две континентални и планетарни првенства, а во 2024 година Германија ќе се израмни со Италија со...

По 36 години Европско првенство во Германија

Предвидено е ЕП 2024 да се игра во 10 града, а финалето на Олимпискиот стадион во Берлин. Германија во минатото беше домаќин на СП 1974,...

Вкупно 6.000 евра за победниците на шаховските ЕП во Скопје

Познати се деталите за Европското првенство (ЕП) во забрзан или т.н. рапид шах (двапати по 15 минути, плус 10 секунди за секој одигигран потег)...

За промена на границите ќе биде потребна согласност на ЕУ и...

Решение за косовското прашање, кое подразбира и промена на границите, можно е единствено ако, освен Белград и Приштина, се согласат и ЕУ и СБ...

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе оцени денеска, по разговорите во Виена со претседателот на Република Српска, Милорад Додик, дека изборите за Европскиот парламент идната...

Македонија домаќин на ЕП во џудо?

Претседателот на Европската џудо-федерација (ЕЈУ), Соловејчук, по средбата со претседателот на Џудо-федерацијата на Македонија (ЏФМ), Реџепи, изразил подготвеност Македонија да биде домаќин на европско...

Македонија чекори сигурно кон старите позиции

Македонските кошаркари убедливо ја надиграа Романија со 90-76 (20-19, 23-16, 24-17, 23-24) и со максимални четири бода загосподарија во групата Б од вторите претквалификации...

Јуниорите поразени на ЕП

Македонските џудо-репрезентативци Берна Шерифовска (категорија до 57 кг) и Борче Ангелов (до 73 кг), се поразени во 1-то коло на Европското првенство (ЕП) за...

Шерифовска и Ангелов ќе настапат на јуниорското ЕП во џудо

На ЕП пријавени се 405 натпреварувачи, во осум тежински категории од 42 држави Македонската џудо-репрезентација во состав Берна Шерифовска (категорија до 57 кг) и Борче...

Заев во ЕП: Да бидеме дел од европското семејство е сè...

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање...