Ознака: ЕП 2022

Лазаров: Ја прифаќаме фаворитската улога против Финска

Нема да дозволиме опуштање, бидејќи ние сме победници, со голема желба, љубов и ентузијазам за работа, рече селекторот и капитен на македонската репрезентација Кирил...

Лазаров го објави поширокиот список

За квалификациските дуели со Финска и со Швајцарија На поширокиот список на селекторот има 26 ракометари од домашното првенство и деветмина интернационалци Селекторот на македонската репрезентација,...

Луковски: Мора да се менува стратегијата за развој на македонската кошарка

Прво е потребно да се направат измени во самиот систем на домашното натпреварување, второ, да се сменат стручниот пристап и работата со младите талентирани...

Македонија ќе игра во претквалификациите за СП 2023

Македонската репрезентација не се пласира на ЕП 2022 и во следниот период ќе игра во претквалификации за СП 2023, а можни противници се Белорусија,...

Македонија со фуриозна завршница оствари важна победа во Швајцарија

Македонската ракометна репрезентација ја совлада Швајцарија со 25-23 на гости, со фуриозна игра во завршницата од мечот, остварувајќи важна победа во квалификациите за Европското...

Репрезентацијата од понеделник тргнува кон ЕП 2022

За првите квалификациски дуели идната недела, со Финска и со Швајцарија, селекторот Брестовац соопшти список со 35 ракометари, а скратениот за подготовките ќе го...

Кошаркарите во „балонот“ во Талин, а кошаркарките во Рига

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2022 Ноемвриските квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2022 година, машката кошаркарска репрезентација на Македонија ќе ги игра во...

Македонија во вториот барабан за квалификациите за ЕП 2022

Директен пласман на ЕП имаат домаќините Унгарија и Словачка, како и финалистите од ЕП 2020, Шпанија и Хрватска. Од квалификациите на шампионатот ќе се...

И на ЕП 2024 ракомет ќе се игра на стадион

Земји-домаќини на 15. ЕП 2022 ќе бидат Унгарија и Словачка. Натпреварите ќе се играат во шест града. Прелиминарните натпревари ќе се играат во Веспрем...

Македонија домаќин на женското младинско ЕП 2022

ЦЕВ на Македонија ѝ ја додели организацијата на Европското првенство за одбојкарки до 19 години Македонија ја доби организацијата на Европското првенство (ЕП) во 2022...