Ознака: ЕП 2022

Лазаров: Ги изморивме и надигравме Словенците, но не верувавме во победа

Пропуштивме голема шанса. Словенците беа во грч, се изненадија кога видоа дека и без Кире Лазаров можеме добро да одиграме, кажа еден од најискусните...

Словенија подобро се снајде од Македонија во неизвесната завршница

Ракометната репрезентација на Македонија беше поразена од Словенија со 25-27 во неизвесниот меч од првото коло на Европското првенство (ЕП), одигран вечерва во унгарски...

Се очекува приклучувањето на Митревски по негативниот ПЦР-тест

Најдобриот голман во португалскиот шампионат, Никола Митревски, наскоро би можел да ѝ се приклучи на ракометната репрезентација на Македонија на Европското првенство. Во изминатите два...

Пет случаи на ковид-19 во репрезентацијата пред заминувањето на ЕП

Петмина членови на македонската репрезентација биле позитивни на ковид-19 на последното задолжително тестирање во пресрет на заминувањето на Европското првенство, соопшти Ракометната федерација на...

РФМ на ракометарите им вети премија од 50 илјади евра за...

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) донесе одлука да ги награди ракометарите на машката сениорска репрезентација со 50.000 евра доколку обезбедат пласман...

Македонија го победи Израел во Скопје

Ракометната репрезентација на Македонија славеше со 31-28 на пријателскиот натпревар против Израел, претпоследен што нашите ракометари ќе го играат пред почетокот на ЕП 2022. Селекторот...

Македонија комплетна на тест-дуелите со Израел

РАКОМЕТАРИТЕ ГИ ПРОДОЛЖУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАСТАП НА ЕП 2022 Во СЦ „Борис Трајковски“ покрај уигрување на техничко-тактички варијанти и анализа на противниците во групата, црвено-жолтите...

Следува првата контролка со Кувајт во пресрет на ЕП 2022

Репрезентацијата на Кувајт одигра два контролни дуела, во Подгорица со Црна Гора, која ги доби и двете средби, со 29-27 и со 28-17. Македонија...

Лазаров: Веруваме во убави работи и во исто време цврсто стоиме...

Ракометарите ги почнаа подготовките за Европското првенство Ракометната репрезентација на Македонија официјално ги започна подготовките за претстојното Европско првенство (ЕП) во Словачка и Унгарија. Македонија...

Митревски: Ако играме како што умееме, не е важно кој ќе...

Македонското репрезентативно крило Гоце Георгиевски како ривали во групната фаза ги посакува Словенија, Австрија и Литванија, додека левиот бек Филип Талески, Германија, Србија и...