Ознака: ЕПП

ЕПП ќе го разгледува членството на партијата на Орбан

Британскиот весник „Гардијан“, повикувајќи се на анонимни извори, тврди дека Европската Народна Партија (ЕПП) би можела да ја исклучи Фидес, партијата на унгарскиот премиер,...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...

Молк во ЕПП за азилот на Груевски

Ниту еден од шефовите на држави и влади на земјите-членки на Европската Народна Партија денеска не сакаше да коментира за одобрениот азил на Никола...

ЕПП чека официјална реакција од Унгарија за Груевски

Членовите на Европската Народна Партија за сега на го коментираат бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија. – Сакаме да видиме официјална реакција од...

Хјуман Рајтс Воч бара исклучување на Фидес од ЕПП

Меѓународната невладина организација за заштита на човековите права, Хјуман Рајтс Воч, бара од Европската Народна Партија (ЕПП) да ја исклучи од своите редови партијата...

ЕПП повикува на конструктивност кон договорот за името од сите страни

Европската народна партија (ЕПП) ги повика сите страни вклучени во процесот за името да покажат конструктивност. - Го поздравуваме договорот постигнат помеѓу двете влади во...

Бибер: Договорот е добар, ЕПП да ги притисне ВМРО-ДПМНЕ и Нова...

Договорот меѓу Атина и Скопје е „добар компромис“ но неговата примена ќе биде тешка поради силниот отпор на националистите и слабоста на двете влади,...

Кукан: Мицотакис рече дека нема да биде целосно негативен кон компромисот...

Словачкиот европратеник од ЕПП и чест медијатор во македонската политика, Едуард Кукан, на конференција во Брисел со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, порача...