15.9 C
Skopje
29.3.2020 - 16:45

Ознака: ЕПП

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

 Партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес е суспендирана од Европска народна партија (ЕПП), соошти претседателот на ЕПП, Жозеф Дол на Твитер. Одлуката е донесена...

ЕПП утре ќе дискутира за исклучување или суспензија на Фидес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе отпатува за Брисел со цел утре да присуствува на состанок на Европската народна партија (ЕПП), на кој ќе се...

Орбан се извини и побара да не ја исклучат неговата партија...

Унгарскиот премиер Виктор Орбан испрати писмо до лидерите на европските конзервативни партии кои побараа исклучување на неговата партија Фидес од Европската народна партија (ЕПП). Во...

Вебер: Не се решени проблемите

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер по состанокот со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан изјави дека не се решени проблемите, што би...

Партијата на Орбан сака да остане во ЕПП

Партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан сака да остане членка на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, изјави денеска преставник на партијата...

Невозможниот ултиматум ја исфрла партијата на Орбан од ЕПП?

Ултиматумот со кој се соочува унгарскиот премиер Виктор Орбан за избегнување на исклучувањето на неговата партија Фидес од најголемата политичка група во Европската Унија,...

ЕПП отвори процедура за исклучување на Орбан и неговата партија „Фидес“

Дванаесет национални партии што се членки на Европската народна партија официјално побараа исклчување на премиерот на Унгарија Виктор Орбан и неговата партија Фидес. – Дванаесет...

Орбан ги налути и сојузниците од кои зависи судбината на неговата...

Неисполнетите ветувања на Виктор Орбан кон главниот кандидат на ЕПП на претстојните избори во Европскиот парламент, Манфред Вебер, (во врска со Централно-европскиот универзитет во...

ЕПП ќе го разгледува членството на партијата на Орбан

Британскиот весник „Гардијан“, повикувајќи се на анонимни извори, тврди дека Европската Народна Партија (ЕПП) би можела да ја исклучи Фидес, партијата на унгарскиот премиер,...

Германските Зелени со критики до Вебер

Групата на германската зелена партија во Европскиот парламент го повика Манфред Вебер, кандидатот на Европската народна партија (ЕПП) за претседател на ЕК, јасно да...