Ознака: ЕПП

Заминувањето на Орбан ги зголеми тензиите во европската семејна расправија

Односот на Виктор Орбан со неговото семејство од Европскиот парламент конечно дојде до прекин. По годините исполнети со тензии, многумина членови на Европската народна...

Пратениците од партијата на Орбан ја напуштаат ЕПП

Владејачката унгарска партија Фидеш ѝ порача на групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент дека нејзините пратеници се повлекуваат од таа група. Во...

Моќта го претвори Орбан во голем проблем за стариот пријател

Доналд Туск ја напушта функцијата на претседател на Европскиот совет по петгодишниот мандат, но уште се соочува со проблемот што го претставува неговиот стар...

Туск избран за претседател на Европската народна партија

Претседателот на Европскиот совет во заминување, Доналд Туск, е избран за претседател на Европската народна партија (ЕПП). Ова беше одлучено синоќа во Загреб од страна...

ЕПП донесе резолуција која повикува ЕУ да ги почне преговорите со...

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот, предложен од Хрватската демократска заедница...

Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, ширете ја...

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака. Нашата сегашна социјалдемократска влада...

Даул: Покажавме недостиг на визија и решителност и го прекршивме ветувањето

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата и со тоа е отворена...

Мицкоски во Загреб на самитот на ЕПП, ќе се сретне и...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко Ѓорчев и меѓународниот...

Големите цели ја одржуваат „фаустовската спогодба“ на Брисел со Орбан

Најголемата партија во Европскиот парламент е во безредие. Европската народна партија (ЕПП), централно-десничарската про-ЕУ алијанса, составена од повеќе од 40 партии-членки е вовлечена во...

Суспензијата на партијата на Орбан ги подели Европејците

Одлуката за суспензија, а не исклучување на Фидеш од Европската народна партија, беше дочекана со остри критики и оценета како посрамотување на Европа и...