12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 2:10

Ознака: Епидемија

СЗО: Италија овој викенд би можела да го доживее врвот на...

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека Италија в недела би можела да го доживее врвот на епидемијата на коронавирусот. Ваквите изјави се резултат на...

Партиски игри во време на епидемија

Политичките препирки меѓу власта и опозицијата во сите балкански земји продолжуваат со несмален интензитет и во време на епидемија. Поради тоа, институциите што се...

На врховниот лидер има кој да му пишува

Претседателот на САД, Доналд Трамп, испрати писмо до лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, со кое се одржуваат добрите односи меѓу двете земји и...

Италија воведува нови ограничувања поради жестокиот налет на епидемијата

Италијанското Министерство за здравство денеска ги одобри мерките со кои се ограничува движењето на луѓето во обид да се запре најсилната епидемија на коронавирусот...

Увезените случаи носат стравување од втор бран во Кина

Втор ден по ред нема локално ширење на коронавирусот во Кина, но расте бројот на увезени случаи. Бројот на увезени случаи со заразата достигна рекорд...

САД очекуваат епидемијата на коронавирус да трае 18 месеци

Два месеци по првиот случај на коронавирус во САД, владата се подготвува на 18 месечна епидемија на вирусот во неколку бранови, пренесе Си-ен-ен. Во изминатите...

Филмот „Епидемија“ наполни 25 години

НЕОБИЧНО СОВПАЃАЊЕ Пред 25 години светот првпат го виде филмот „Епидемија“, застрашувачка приказна за смртоносен вирус што се шири со огромна брзина. - Со оглед на...

Лекции од шпанскиот грип за епидемијата на коронавирус

По завршувањето на Првата светска војна, пандемија на грип го погоди светот, во која настрадаа најмалку 50 милиони луѓе. Какви лекции можеме да научиме...

Додека вирусот ја држи Кина за врат, светот на уметноста го...

Киносалите се затворени, саемите и настапите на оркестрите се откажани. Епидемијата ја намали можноста за патување на регионално и на меѓународно ниво, а важните...

Епидемијата го загрозува и одржувањето на „Евросонг“

До пред десетина дена и самата помисла за неодржување на годинашниот „Евросонг“ во Ротердам, Холандија, не можеше ниту да се замисли, но кога се...