Ознака: Епидемија

Вонредна епидемија поради мајмунски сипаници во Њујорк

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс, околу 150.000 луѓе се изложени на...

Во Мариупол има епидемија на колера и дизентерија, тврдат тамошните власти

Во Мариупол избувна епидемија на колера и дизентерија, изјави градоначалникот Вадим Бојченко и предупреди дека илјадници луѓе би можеле да заболат од колера и...

Уште не е јасно дали заразените од мајмунски сипаници без симптоми...

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека епидемијата на мајмунски сипаници надвор од Африка ќе прераснево пандемија, изјави денеска официјален претставник, додавајќи дека сè...

Бројот на деца вакцинирани за морбили се зголемил, но уште сме...

Според податоците од Институтот за јавно здравје нема пријавено случаи со морбили во земјава Ризикот да се рашират морбилите се зголемува, не само поради се...

Епидемија на хепатитис во неколку загрепски училишта

Во Загреб веќе два месеца владее епидемија на хепатитис А или заразна жолтица, а најголем број заболени се средношколци, објави Јутарњи лист. -Од почетокот на...

Ги заборавивме ли морбилите поради ковид-пандемијата?

Пандемијата направи да заборавиме дека само пред три години имавме епидемија на морбили, мали сипаници. Со мерките на Министерство за здравство, вакцинирањето со тогаш...

Епидемија од импровизации

За жал, кај нас превентивата и брзата реакција многупати досега беа заменети со импровизација. Тоа што ги иритира граѓаните е што одредени антиковид-мерки се...

Јанша верува дека епидемијата ќе биде сопрена во 2021 година

Словенечкиот премиер Јанез Јанша процени дека епидемијата на Kовид-19 во Словенија ќе биде згасната оваа година и дека е оптимист кога станува збор за...

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола

Конго прогласи крај на 11. епидемија на ебола, овојпат во западната провинција Екватор, скоро шест месеци по пријавувањето на случаите. Ова е првпат Конго...

Словенија прогласи епидемија на коронавирус

Словенечката влада официјално прогласи епидемија на коронавирус. Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, претходно објави на Твитер дека епидемијата ќе биде прогласена за територијата на цела...