Ознака: енергија

Изборниот законик има синергија за конструктивна политичка енергија

Избирачкото право што извира од Уставот е право на граѓаните. Уставот не кажува дека е право на партиите или на коалициите да поставуваат услови...

Бектеши од Софија: Историјата да се тргне настрана, да изнајдеме заеднички...

Сите земји кои се присутни на овој Министерски состанок се исправени пред воената агресија која се случува во срцето на Европа и која предизвикува...

Поголемо искористување на обновливите извори на енергија

Енергетичарите се согласни дека со инвестиции во системи со кои домаќинствата или компаниите сами ќе произведуваат струја од сонце ќе им се намалат трошоците...

Од 1 јули ќе се воведат различни тарифи на електрична...

Најавуваните примени со воведување различни тарифи за домаќинствата во зависност од потрошувачката на електрична енергија се воведуваат од 1 јули. Ова вчера од собраниската...

Нова плимна турбина генерира енергија колку 12 соларни панели

Канадската компанија „Ајденерџи“ претстави нов хидрокинетички дизајн на турбина што ја собира енергијата од проточна вода и ја претвора во електрична енергија. Со оглед...

На Америка ѝ е полесно, но што ќе прави Европа?

Прашањето за алтернативна набавка на енергенти сѐ уште не се симнува од дневниот ред на Европа. И денес тоа прашање високо котира на агендата...

Путин: Русија продолжува да извезува енергија, вклучително и преку Украина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва продолжува да извезува нафта и гас, вклучително и преку Украина, пренесе Бгнес. – Ние ги почитуваме сите наши...

Енергијата е пред нас, но политиките ја прават надвор од дофат

Цените на струјата на големо се повеќе од четири пати поголеми од она што беа на почетокот на пандемијата на коронавирусот. Владите треба да...

Се менува ли стратегијата на ЕУ кон нуклеарната енергија

Со оглед на поскапувањето на електричната енергија оваа зима, се наметнува прашањето дали ќе се сменат ставовите на европските лидери и ќе се дозволи...

Смути од јаболко и банана за енергичен почеток на денот

Одличен начин да започнете ден полн со енергија е со смути од јаболко и банана. Потребни состојки: • 1 црвено јаболко • 1 банана • 600 млг јогурт...