12.2 C
Skopje
8.12.2019 - 16:00

Ознака: енергетика

Потребни се повеќе жени на раководни места во енергетиката

Жените инженери иако како студенти покажуваат подобар успех потешко стасуват до раководни места во Македонија, особено во енергетскиот сектор. Затоа е потребно тие да...

Бугарија добила барање „Турски тек“ да поминува низ нејзина територија

Бугарската министерка за енергетика Теменужка Петкова денеска изјави дека Бугарија добила барање гасоводот „Турски тек“ кон Европа да минува низ нејзина територија.  - Има јасно барање...

Анѓушев: Никој не може да каже дали струјата ќе поевтини

Никој со сигурност не може да каже дали цената на електричната енергија во иднина ќе биде пониска. Тоа е како да го поставите прашањето...

Град Скопје основа ново претпријатие за енергетика

Ново акционерско друштво кое ќе се занимава со енергетски дејности беше основано денеска со одлука на Советот на Град Скопје. Со оваа Одлука Градот Скопје...

Можни се негативни ефекти врз јавните финансии

Иако стратегијата го поставува мастришкиот критериум на јавен долг од 60 отсто од БДП како горен лимит на задолжувањето, сепак таквата претпоставка е лабава...

Анѓушев: Конкуренцијата ќе ги поевтини енергентите

Со новиот закон за енергетика, кој е на разгледување пред пратениците во Собранието на Република Македонија, ќе се обезбеди конкурентност во енергетскиот сектор, смета...

Предлог-законот за енергетика предаден на второ читање

Матичната собраниска Комисија за економски прашања на денешната седница го разгледа Предлог-законот за енергетика, во прво читање, и едногласно, со шест гласа „за“ заклучи...

Анѓушев: Обновливите извори се иднината на енергетиката

Иднината на енергетиката е во обновливите извори. Клучниот предизвик е како да се развиваат енергетските капацитети од обновливите извори и притоа да се воспостави...

Македонија лидер во регионот во енергетски реформи

Македонија е рангирана на прво место во регионот во однос на напредокот во исполнување на енергетските реформи, соопшти денеска Министерството за економија, повикувајќи се...

Путин и Ердоган го обележаа почетокот на изградбата на првата нуклеарна...

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин денеска преку видео конференција го означија стартот на изградбата на првата турска нуклеарна...