Ознака: енергетика

Енергетската и здравствената криза – правни, економски, психолошки и политички аспекти

Во организација на Асоцијацијата за корпоративна безбедност – Скопје и МИТ универзитетот денес, во Стопанската комора се оддржа меѓународна научна и стручна конференција: Енергетската...

Тестирана 10-мегаватната фотонапонска централа „Осломеј 1“ со капацитет за потребите на...

Тест-проба на 10-мегаватната фотонапонска централа „Осломеј 1“ беше извршена денеска. На настанот, со кој беше одбележано завршувањето на градба на фотонапонската електрана, меѓудругите, присуствуваа...

Путин бара „непријателските земји“ да го плаќаат рускиот гас во рубљи

Рускиот претседател Владимир Путин денеска соопшти дека Русија ќе прифати плаќања само во рубљи за испорака на гас за „непријателските земји“, кои ги вклучуваат...

Војната предизвика историски скок на цената на гасот во Европа

Цените на фјучерсите на гасот во Европа продолжуваат да достигнуваат рекорди, зголемувајќи се за повеќе од 50 отсто до над 3.300 долари за илјада...

Бислимоски: Рестрикции нема, но неопходно е рационално трошење на електричната енергија

Рестрикции нема, снабдувањето со електрична енергија е стабилно и состојбата во енергетскиот сектор е под контрола, е главниот заклучок од координативниот состанок на Регулаторната...

Бесими: Ескалацијата помеѓу Русија и Украина може да има последици врз...

Министерот за финансии Фатмир Бесими во текот на вчерашната посета на Европската комисија разговараше за економската состојба во Македонија и глобалната економска криза, за...

Продолжена кризната состојба со топлинска енергија во Скопје

Собранието со 59 гласа „за“, ниту еден против и воздржан, ја донесе Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба...

Брисел и Вашингтон разговараат за енергетското снабдување на ЕУ ​​и Западен...

Во Вашингтон денеска се одржува Советот за енергетика на Европската Унија и САД, за да се промовира трансатлантската енергетска соработка, а шефот на европската...

Во Новаци ќе се гради една од најголемите фотонапонски централи во...

Наскоро во Новаци ќе почне изградбата на една од најголемите фотонапонски цетрали од 50 мегавати. Неа ќе ја гради Фирмата ДТПУ „Меј Груп“ ДОО...

Полнењето на електричните возила во Македонија не ја чувствува енергетската криза

Енергетската криза ја принуди Хрватска да воведе наплата за полнење на електричните возила на јавно достапните полначи, на повеќе локации на автопатиштата, услуга која...