19.4 C
Skopje
14.5.2021 - 0:12

Ознака: енергетика

Бислимоски: Потрошувачката на природен гас зголемена за 12,5 проценти

За 12,5 отсто е зголемена вкупната потрошувачка на природен гас минатата година во споредба со 2019 година. Вкупно 471 потрошувач, од кои 340 се...

Заев: Со инвестицијата во гасната централа „Александруполи“ ја осигуруваме енергетската иднина

Официјално ја зацврстуваме соработката на полето на енергетиката со компании од соседна Грција. За таа цел се потпишани Меморандуми за соработка за реализација на...

Инвестираме во енергетската инфраструктура и се поврзуваме со регионот

Заев на изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле Изградбата на далекуводот Штип-Овче Поле, е само дел од инвестицискиот циклус за ревитализација на електро-преносната мрежа на Република...

Има ли иднина нуклеарната енергија?

Постепеното германско повлекување од употребата на нуклеарна енергија ќе заврши до крајот на 2022 година. Безбедни складишта за нуклеарен отпад сè уште не се...

Ковачевски: Блок 1 во РЕК „Битола“ ќе стане гасна електрана до...

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, на конференцијата „Визија за енергетска транзиција 2040“ посочи дека компанијата планира до 2026 година да го исклучи...

Бислимоски: Неопходно е инвестициите во енергетскиот сектор да бидат приоритет

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, Марко Бислимоски, претседаваше со 47-иот состанок на Одборот на регулатори на енергетската заедница (ЕЦРБ). Состанокот се...

Илон Маск создава батерија со големина на фудбалско игралиште

Пред три години „Тесла“ на Илон Маск во австралиската сојузна држава Јужна Австралија ја создаде тогаш најголемата литиум-јонска батерија во светот со 100 мегаватна...

Градежна комора – РЕК: Објектите да се загреваат со енергетски ефикасни...

Градежната комора на Македонија поддржува измени на законската регулатива кои ќе значат подобрување на квалитетот на градба и ќе придонесат за заштеда на енергија...

Некогашниот нафтен гигант Венецуела стигна до крајот на една ера

Нафтените резерви на Венецуела, кои се најголеми во светот, ја трансформираа државата и светскиот енергетски пазар. Сега нафтениот сектор е на работ да запре...

Ковачевски: ЕСМ работи на исполнување на европските стандарди во енергетиката

Производството и протокот на енергија не смее да запре и покрај отежнатите услови од ковид пандемијата кои може да се влошат во претстојниот период,...