Ознака: ембарго

Унгарија ќе гласа за санкции и ембарго доколку ЕУ ѝ обезбеди...

Унгарија ќе гласа за шестиот пакет санкции против Русија, вклучувајќи го и ембаргото за нафта доколку ЕУ ја финансира нејзината енергетска безбедност, изјави унгарската...

Ембаргото на гасот како (не)возможна мисија!

Во Европската Унија се јавија јазови меѓу членките околу тоа колку брзо ќе можат да ја намалат зависноста од руските енергетски испораки, пишува „Би-би-си“ ЕУ...

Ембаргото на руската нафта е атомска бомба за унгарската економија, вели...

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот...

Членките на ЕУ не се договорија за ембарго за увоз на...

Постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ не успеаја да постигнат договор за ембарго за увоз на руска нафта. Покрај Унгарија, против забраната за руската...

Германија го поддржува ембаргото за руската нафта

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок повтори дека Германија е за ембарго на нафта против Русија.Германија сега е „подготвена“ да се снаоѓа без руска...

Унгарија нема да го поддржи ембаргото на рускиот гас и нафта

Унгарија нема да поддржи никакви санкции за руската нафта и гас, изјави денеска министерот за надворешни работи Петер Сијарто, повторувајќи го ставот на унгарската...

Борел: ЕУ сè уште разговара за ембарго против Русија за нафта...

ЕУ сè уште нема донесено никакви одлуки за ембарго за нафта и гас против Русија, за таа можност сè уште се дискутира, изјави високиот претставник на Европската унија...

И Македонија опфатена во белоруското ембарго за непријателски земји

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според...

Лидерите се договорија да го почитуваат ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје кое повеќепати беше прекршено...

Европа не сака да воведе оружено ембарго против Саудиска Арабија

Европските земји побрзаа да го прекинат извозот на оружје за Турција по нејзината операција во Сирија, но немаа иста реакција против Саудијците, кои војуваат во...